2.Spagetti Köprü Yarışması

2.Spagetti Köprü Yarışması

Yıllardır birçok kesimin severek ve zevkle makarna yaparak tükettiği “Spagetti” bu kez Hasan Kalyoncu Üniversitesinde farklı bir şekle bürünerek, Türkiye’nin dört bir yanından üniversite öğrencilerinin katılımıyla "2. Ulusal Spagetti Köprü Yarışması 2016”ya ev sahipliği yaptı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) KIT (Kalyoncu Institute of Technology) Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen "2. Ulusal Spagetti Köprü Yarışması 2016” Yarışması büyük bir beğeni ve ilgi ile yapıldı.

HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde (KKM) gerçekleştirilen yarışmada spagetti makarnadan yapılmış birçok köprü yer aldı. Farklı üniversite ve bölüm öğrencilerinin yaptığı köprüler fuaye alanında sergilendi. Yarışmada katılımcılar takım olarak tasarımını ve üretimini kendi yaptıkları maket köprüler ile yarışmaya katıldılar. Yarışma, katılımcıların teoride öğrendikleri bilgileri sistematik ve pratik olarak uygulama becerisini gözleme imkanı sundu. “HKÜ KIT Öğrenci Topluluğu”nun misyonu olan “Eğlen ve Öğren” ilkesi ışığında gerçekleştirilen organizasyon, katılımcıların memnun kalması ve öğrencilik hayatlarında bir anı olarak yer alması için en güzel tertip edildiği belirtildi.

Öğrenci Sofralarının Vazgeçilmezleri Arasında Yer Alan Spagetti Makarna, Mahir Ellerde Köprüye Dönüştü

“2. Ulusal Spagetti Köprü Yarışması 2016”da ilginç eserler ortaya çıktı. Spagettilerin silikonla yapıştırılarak yapıldığı köprüler, gerçek köprüleri aratmadı. Birbirinden iddialı birçok köprü birbiriyle kıyasıya yarıştı. İlk olarak tasarımları fuaye alanında jüri karşısına çıkan köprüler tasarımdan puan aldı. Daha sonra her köprü teker teker belirli ağırlıklarla güç ve dayanıklılık testine çıktı. En çok ağırlığı taşıyarak dayanan köprüler sıralamaya girdi.

Yarışma öncesi Açılış Konuşması yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanifi Aslan: “Beşler Grup”un katkılarıyla “HKÜ KIT öğrenci Topluluğu”nun düzenlemiş olduğu 2. Spagetti Yarışmasına hepiniz hoşgeldiniz. 2. Ulusal Spagetti Köprü Yarışması, tüm katılımcılar için güzel bir anı olarak yer alacaktır. Bu yarışmanın kurucusu olan Araştırma Görevlisi Mehmet Sakin’i ve KIT öğrenci grubunu yaptıkları faaliyetlerden dolayı kutluyorum” dedi.

Yapılan Açılış Konuşmaları sonrası protokol ve jüri üyeleri estetik ve özgünlük açısından değerlendirmeleri gerçekleştirdi. Yapılan incelemelerin ardından “Taşıma Kapasitesi Testi” kısmına geçildi. Köprülerin orta kısmına yerleştirilen aparatlar ile yüklemeler gerçekleştirildi. Yarışmanın bu kısmı büyük heyecana sahne oldu. Son ana kadar heyecanın sürdüğü yarışmada; Uludağ Üniversitesinden “PRUSA” grubunun köprüsü mutlu sona ve şampiyonluğa ulaştı.

Yarışmada proje sunumu, estetik ve özgünlük, yapısal verimlilik ana kriterler olarak esas alındı. Yarışmada her bir takım 2-4 kişiden oluştu. Farklı iller ve Üniversitelerden katılımcılar mevcuttu.

Yarışmayı; Uludağ Üniversitesinden “PRUSA” grubu 1., Gaziantep Üniversitesinden “THE CIVILIZATION 2” grubu  2., ve Hasan Kalyoncu Üniversitesinden  “ATEŞ SU TOPRAK SPAGETTI” grubu 3. sırada tamamladı. 2. Ulusal Spagetti Köprü Yarışmasında Toros Üniversitesinden “SOPRANOS” grubu MANSİYON Ödülüne layık görüldü. Yarışma toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.