AB Gençlik Projesi'ne HKÜ Damgası

AB Gençlik Projesi'ne HKÜ Damgası

 

Avrupa Birliği (AB) Gençlik Projesi kapsamında Fransa’nın Quimperle kentinden Türkiye’ye gelen Fransız öğrenciler, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin (HKÜ) proje ortaklığında Nevşehir’de gençlik değişim projesine katıldı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) – Uluslararası İlişkiler Ofisi adına, ofis stajyerleri Cemre Koç ve Selen Köse yardımıyla, Yabancı Diller Yüksekokulu okutmanlarından Hüseyin Uysal tarafından yürütülen ‘Représentation du genre dans la société’ adlı Avrupa Birliği Gençlik Projesi’nin son adımı Nevşehir’in Göreme İlçesi’nde gerçekleştirildi. Gençlik değişim programına HKÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan ağırlıkta olmak üzere, çeşitli bölümlerden 17 ve Fransa’nın Quimperlé şehrinde bulunan Lycée Roz-Glas’tan 20 öğrenci katıldı.

Cinsiyet sorunsalı üzerine etkinliklerin bulunduğu program süresince, Fransız ve Türk öğrencilerden oluşan karma gruplar, etkileşim içinde öğrenme tekniğiyle hazırlanan Photo Safari gibi aktivitelere katıldı. Bunun yanı sıra aile içerisindeki sorunlar, kadınların toplumdaki rolü ve demokrasi gibi çeşitli konularda, cinsiyetin rolü üzerine düşünerek ve tartışarak, toplumda mevcut sorunlara yönelik tespitte bulunuldu. Ayrıca Nevşehir’in çeşitli ilçelerindeki doğal güzellikleri tanımak ve o coğrafyadaki yerel kültür hakkında bilgi edinmek adına bir gün süren bir tur düzenlendi.

GERÇEK YAŞAM KOŞULLARINDA ÖĞRENME

Çalışmada ulaşılan noktayı değerlendirmek ve sergilemek amacıyla hazırlanan sunumda, bir haftalık çalışmanın ürünü olan küçük piyesler ve fotoğraf sergisi öğrenciler tarafından Nevşehir Üniversitesi’nde sahnelendi. Projeye ilgi gösterdikleri için kendilerine teşekkür etmek üzere, proje yürütücüleri ve öğrenciler, Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç’ı makamında ziyaret etti. Fransız öğrencilerin Türk kültürünü daha yakından tanımaları için hazırlanan, yöresel dans ve şarkı yarışmasının yapıldığı veda gecesi ile program son buldu. HKÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Bayram Peköz, “Bu proje, gerçek yaşam koşullarına uygun bir öğrenme ortamı yaratması, öğrencilerimizin dil becerilerini kullanmalarına ciddi bir imkan sağlaması ve uluslararası anlamda hem akademik, hem de sosyal deneyim kazanarak hayata ve olaylara farklı bir açıdan bakabilmeyi öğrenmeleri hususunda oldukça önem kazanmıştır” dedi.