Abbas Güçlü, HKÜ öğrencileriyle biraraya geldi

Abbas Güçlü, HKÜ öğrencileriyle biraraya geldi

 

GÜÇLÜ: HER FİKİR ÖZGÜRCE TARTIŞILABİLİYORSA O TOPLUMA DEMOKRASİ GELMİŞTİR

Milliyet Gazetesi Yazarı ve ‘Genç Bakış’ Programı Yapımcısı Abbas Güçlü, Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğrencileriyle söyleşide bulundu. Güçlü, “Her fikir özgürce tartışılabiliyorsa o topluma demokrasi gelmiştir” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin 3. Bilim, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında HKÜ Hukuk Fakültesi Amfisi’nde düzenlenen söyleşiye HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu, HKÜ Mütevelli Heyet Başkanvekili Haluk Kalyoncu, HKÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahims Özdemir, HKÜ Mütevelli Heyeti Üyesi Yrd.Doç.Dr.Necip Fazıl Yılmaz, HKÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hanifi Aslan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

HKÜ’ye her gelişinde çok gelişmiş olduğunu gözlemlediğini belirten Abbas Güçlü, Türkiye’de üniversite sayısının her geçen arttığını, HKÜ öğrencilerinin mezun olduğunda üniversite sayısının 250-300’ü bulacağını dile getirdi. Öğrencilerin hangi alandan mezun olursa olsun ciddi yükümlülüklerin kendilerini beklediğine dikkat çeken Güçlü, “Mesela iş bulmak için çok büyük çaba harcamanız gerekiyor. Mezun oluyorsunuz, ödüllendirilmeyi beklerken işsizlikle karşılaşınca çok büyük hayal kırıklıkları ve moral bozukluğu yaşıyorsunuz. Bu yüzden öğrenciyken iş bulma ve staj olanaklarına çok iyi bakın. Eşinizi ve işinizi iyi seçin. Başarı ve mutluluğu sıralamaya koyun. Başarı tek başına bir işe yaramaz, hem başarılı hem mutlu olun” dedi.

GAZİANTEP’İN EĞİTİM SORUNUNA ÇÖZÜM ÜRETİN

İnsan ömründe 20-30 yaş arası çok önemli bir yaş dönemi olduğunu anlatan Güçlü şunları söyledi: “Bu yaşları ne kadar iyi değerlendirirseniz, hayatı ne kadar dolu yaşarsanız ilerde o kadar mutlu olursunuz. Siz de yaptıklarınızın keyfini çatmak için bu yaşlarınızda biraz çaba harcayın. Kendiniz için bir şeyler isteyin. Ülke sorunlarına, Gaziantep’in sorunlarına sahip çıkın. Mesela Gaziantep üniversite sınavlarında sonuncu sırada. Eğitim adına herkesin sokağa çıkacak yüzünün olmaması lazım. Ama hiç kimsenin umurunda değil. Birilerinden  beklemeyin, siz çözüm üretin. Dünyanın en büyük zenginliği iyi yetişmiş insan gücüdür. Siz de onlardan birisiniz. DünYanın en zenginler listesine bakın. Hep gençler var. Onlar olduysa siz niye olmayasınız. Önünüze sınır koymayın. İşadamı olacaksanız milyarder olacağım diye yola çıkın. Akademisyen olacaksanız rektör olacağım diye yola çıkın. Ne kadar iddialı olursanız o kadar hedefinize yaklaşırsınız. Ülkenin sorunlarından uzaklaşmayın. Eğitimden sağlığa, siyasetten ekonomiye, her konuda fikir üretin. Dünyada artık iyi mühendis-doktor değil, kendini iyi yetiştirmiş mühendis-doktor isteniyor. Ne kadar sosyalsiniz, kendinizle ne kadar barışıksınız, sorunlara ne kadar çözüm üretiyorsunız, krizleri nasıl çözersiniz, onlara bakacaklar. Ekonomi ve güzel sanatlar sadece seçmeli ders değil, herkesin zorunlu alacağı dersler olmalı. Sanata kültüre bakış açınız olmalı. Bunları burada kazanmayacaksınız da nerede kazanacaksınız.”

HERKES ÇÖZÜM İSTİYOR, ÇABA DA LAZIM

Programın sonunda öğrencilerin ülke gündemine yönelik sorularını yanıtlayan Güçlü şöyle konuştu: “Çözüm sürecinde sadece anadilde eğitim değil, pek çok konu tartışılıyor. Başbakan siyasi geleceğini ortaya koyarak bu açılımı getirdi. Artık bu tartışmanın ötesine geçmek lazım. Türkçe eğitimde sorunlar bitti mi? Halen Avrupa ortalamasının çok çok altındayız. Bunun ötesine geçebilmeliyiz. Türkiye’ye şu an huzur, barış ortamı gelmiş. Bütün bunların yeniden konuşulması, tartışılması lazım. Bu konuda sizlerin fikir üretmesi lazım. Dün bazı yanlışlar yapılmış, bugün doğrusu yapılmışsa bunların desteklenmesi gerekiyor. Ama ikinci, üçüncü, dördüncü hamlenin de düşünülmesi lazım. Her türlü görüşe saygı duyun. Her fikir özgürce tartışılabiliyorsa o topluma demokrasi gelmiştir. Herkese saygı duyulan ortamın yaratılması lazım. Terör konusu Türkiye’ye çok pahalıya mal oldu. Hangi konuyu tartışırsak, herkes çözüm istiyor, kan dursun diyor. Ama kimse de çaba göstermiyor. Herkes herkese inanırsa o iş hallolur. Ama inanmadan bu iş olmaz. Bu sadece hükümetin değil herkesin sorunu. Can almanın hiç bir meşru tarafı yoktur. Ülke sorunlarını sadece siyasetçilere bırakmayalım. Geleceğe bakalım. Bu ülkede ekonomi hacmi 750 milyar dolara çıkmış. Öğrenci bursları 260 TL. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en büyük sorunu iç göçler olabilir.”

Abbas Güçlü, söyleşinin sonunda öğrencilere akil insanları üniversiteye davet etmeleri önerisinde bulundu. Yapılan söyleşinin ardından HKÜ’nün başarılı öğrencilerine teşekkür belgeleri verildi. Başarı belgelerini öğrencilere veren HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu yaptığı konuşmada, “Yıllar sonra iş hayatında hepinizin daha büyük başarılarını görmek istiyoruz. Hep birlikte çok güzel günlerde size görmeyi arzuluyoruz. Bir çok üniversiteyi gezdim. 3 yıllık olmamıza rağmen bir çoğundan çok daha fiziki şartlara sahibiz, ama daha iyisini yapacağız” diye konuştu.