Akıllı Şehir Gaziantep Proje Pazarı

Akıllı Şehir Gaziantep Proje Pazarı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) tarafından KİTTECH İnovasyon Günleri Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında düzenlenen; “Akıllı Şehir Gaziantep” konulu program birbirinden değerli konukların konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirildi. 

Program üç ayrı oturum ile HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ın moderatörlüğünde başladı. HKÜ’nün ev sahipliği yaptığı programa; Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Fatih Tanrıöver, İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK) Genel Müdürü Muhammed Alyürük, Director of BIM İstanbul Grand Airport Dr. Ozan Köseoğlu, Workinton Kurucusu Gökhan Beydoğan, Turkcell M2M Servisleri Çözüm Pazarlama Yöneticisi Aykut Ayaz, HKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Arayıcı, TAV Mühendislik ve Tasarım Direktörü, Startershub Program Direktörü İnci Çömlekçioğlu, Başakşehir Living Lab Koordinatörü Ömer Onur gibi önemli isimler katıldı.

Program genelinde; akıllı şehir olabilmek için neler gerekli, bilgi ve teknoloji şehri olabilmek için yapılması gerekenler incelendi ve konuşuldu.

Akıllı Şehir Nedir ?

İlk oturumun moderatörlüğünü yapan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz; güvenlik, ulaşım, ekonomi, çevre yönetimi, teknolojik altyapı, sosyal yaşam ve daha birçok konuda teknoloji kullanarak vatandaşların ve kamu otoritelerinin hayatlarını kalıcı şekilde kolaylaştırmak için hayata geçirilen uygulamaların, akıllı şehri oluşturduğunu söyledi. Üniversite olarak akıllı şehir ile ilgili gerçekleştirilen projelerden bahseden Yılmaz; Gaziantep’in akıllı şehir kimliğine bürünmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

“Türkiye’nin En Büyük Solar Otoparkı Kuruldu”

 

Sürdürülebilir ve çevreye duyarlı projeler konusunda yaptıkları çalışmaları anlatan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Fatih Tanrıöver: Son teknoloji kullanılarak tasarlanmış GASKİ’ye ait Türkiye’nin en büyük solar otoparkının kurulduğunu söyledi. Tramvaylarda, otobüslerde akıllı durak ve ücretsiz Wİ-Fİ uygulaması, hafriyat araçlarında araç izleme özelliği, elektrik ve su kontrolü” gibi projelerden de bahseden Tanrıöver, çalışmaların devam edeceğini dile getirdi.

Akıllı Şehir İçin Kaynakların Verimli Kullanılması Önemli

 

Akıllı şehir için teknolojinin imkânlarından faydalanmanın önemi üzerinde duran Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu; “Göreve geldiğimiz ilk gün geçmişteki çalışmaları incelemek için tüm arşivi titiz bir çalışma ile dijital ortama aktardık” dedi.  kaynakların verimli kullanılabilmesi ve işletim süreçlerinin hızlandırılabilmesi adına çalışmalar yaptıklarını söyleyen Fadıloğlu, gerçekleştirdikleri faaliyetleri konuklarla paylaştı.

 

“Bilgi Güçtür Ama Doğru ve Verimli Kullanırsak”

 

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Teknolojinin nimetlerinden faydalanmamız lazım, ancak kölesi olmamamız gerekir diyerek: “Gelişen dünyada bilgi teknolojilerini iyi takip etmek gerekir. Bilgi güçtür ama doğru ve verimli kullanırsak, zamanı daha verimli kullanmak için teknolojiyi kullanırsak daha sağlıklı bir toplum oluşturacağız. Biz vatandaşlarımızın zamanı daha verimli kullanması için e-belediye, kent rehberi, e-mimar gibi uygulamalar ile vatandaşlarımızın işlemlerini en hızlı şekilde yapmalarını sağlıyoruz" diye konuştu.

 

“Teknoloji Amaç Değil, Gerekliliktir”

 

Çalışmalarını kısa videolar halinde konuklarla paylaşan İSBAK genel Müdürü Muhammed Alyürük, teknolojik gelişim hızı ve beklentiler hakkında bilgi verdi. Teknolojinin çok hızlı bir şekilde hayatımıza girdiğini dile getiren Alyürük; “şehirlerin dijital dönüşümü, insan, şehir ve teknoloji ilişkisi içinde insan odaklı şehir için çalışıyoruz” dedi.

 

Program ikinci ve üçüncü oturumda konuşmacıların önemli sunumlarıyla devam etti. Akıllı Şehir Gaziantep programında sunum yapan ve yoğun ilgiyle dinlenen; BIM İstanbul 3. Havalimanı Direktörü Dr. Ozan Köseoğlu,  İstanbul'da yapımı süren 3. Havalimanı tanıttı. Dr. Köseoğlu, yapımı süren ve Kalyon Grubun da yapımında ortak olduğu 3. Havalimanını Cumhuriyet Tarihinin en büyük yatırımı ve projesi olarak nitelendirdi.

Gelişen teknolojiyle “Akıllı Şehir Gaziantep” için neler yapıldığı ve neler yapılacağı ile ilgili önemli konuların konuşulduğu program konuşmacılara plaket takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.