Altın Baklavanın İlk Gününde En Güzel Filmler Yarıştı

Altın Baklavanın İlk Gününde En Güzel Filmler Yarıştı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) tarafından yapılan ve patenti alınan “Altın Baklava Film Festivali”nin ikincisi başladı. Altın Portakal Film Yarışmasından sonra en büyük sükseyi toplayan Altın Baklava Film Festivalinin başlamasıyla festivale olan ilgi ve heyecanın oldukça büyük olduğu gözlendi.

                                         

İki gün sürecek olan ve bu yıl ikincisi yapılan film festivali sinema severleri bir araya getirdi. HKÜ’nün son teknoloji cihazlarına sahip “Cep Sinemasında” yapılan film gösterileri sinema severlerden tam not aldı. Yurt içi ve yurt dışında okuyan bütün üniversite öğrencilerine açık olan yarışma, kurmaca ve belgesel film kategorilerinde 2. Altın Baklava Film Akademisine katılan yarışmacıların kıyasıya yarıştığı film şölenine dönüştü.

 

Film akademisinin jurisinde birbirinden önemli isimler göze çarpıyor. Juri Başkanlığını HKÜ Görsel İletişim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Edibe Sözen’in yaptığı film akademisinde, Görüntü Yönetmeni Aytekin Çakmakçı, Belgesel Film Yönetmeni Sinema Yazarı ve Akdemisyen Prof. Dr. Dilek Takımcı, Yönetmen ve Öğretim Görevlisi Ertuğrul Karslıoğlu, National Geographic Genel Yayın Yönetmeni Nesibe Bat ve Ünlü Aktör Hüseyin Avni Danyal yüzlerce filmi inceleyerek, 27 Mayıs “Gala Gecesinde” kurmaca ve belgesel dalının en başarılı filmlerini açıklayacak.

 

Belgesel ve kurmaca film kategorindeki filmlerin seyiriyle başlayan film akademisi, Aytekin Çakmakçı ve Ertuğrul Karslıoğlu’nun GSMF Cep Sinemasına katılımı ile devam etti. HKÜ Tiyatro Kulubü tarafından hazırlanan “Kadınlık Bizde Kalsın” tiyatro oyunu ile süren akademi, Cannes Film Festivali Ödüllü “ILO ILO” isimli film gösterimi ile tüm beğenileri üzerine topladı. HKÜ Kampüsünde düzenlenen küçük büyük herkesin katıldığı uçurtma şenliğinde eğlenceli dakikalar yaşandı.

 

Yarışma sonucu kategorilerinde başarı gösteren filmler gala gecesi başarı ödüllerini alacak. “Belgesel ve Kurmaca” kategorilerinde ayrı ayrı olarak başarı gösteren filmlerin; birincilerine 5000 TL, ikincilerine 2000 TL, üçüncülerine ise 1500 TL ödül verileceği yetkililer tarafından açıklandı.