Amerikalı Görüntü Yönetmeni ve Uzay Fotoğrafçısı James Neihouse HKÜ’de

Amerikalı Görüntü Yönetmeni ve Uzay Fotoğrafçısı James Neihouse HKÜ’de


Amerikalı Görüntü Yönetmeni ve Uzay Fotoğrafçısı James Neihouse, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesine (HKÜ) konuk oldu. (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) NASA’da çeşitli çalışmalar yapan ve astronotlara uzay fotoğrafçılığı eğitimi sağlayan Neihouse, ‘A Beautiful Planet’ belgesel gösteriminin ardından meslek serüvenini anlattı.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen, IMAX ve American Film Showcase gibi önemli kuruluşların ortaklığında organize edilen etkinliğe, James Neihouse’un yanı sıra American Film Showcase Temsilcisi Steffan Horowitz katıldı.
ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU TÜRKİYE’DEN GEÇECEK
Belgeselde kullanılan görüntüler hakkında bilgi veren ve Uluslararası Uzay İstasyonuna ilk kameranın 1984 yılında getirildiğini ifade eden Neihouse, sıfır yer çekimi ile çekim yapmanın zorluğundan bahsetti. Daha önce bir istasyonun uçtuğuna şahit olmadıysanız bu hafta böyle bir şansınız olacak diyen Neihouse, 10-13 Kasım 2018 tarihlerinde Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS)’nun Türkiye üzerinden geçeceği bilgisini paylaştı.  ISS’nin Kuzeybatı yönünden Güneybatı yönüne doğru hareket edeceğini ve ufuk çizgisinin net olduğu yerlerden görülebileceğini söyleyen Neihouse, akıllı telefonlarda bulunan ‘’GoISSWatch ISS Tracking’’ uygulaması ile istasyonun takip edilebileceğini belirtti.
ÖĞRENCİLER SORDU NEİHOUSE CEVAPLADI
Belgesel gösteriminin ardından mesleği ile ilgili detaylı bilgiler veren  Neihouse, belgeselin yapım aşamasını anlattı. Katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılanan etkinlikte, öğrenciler sordu Amerikalı Görüntü Yönetmeni ve Uzay Fotoğrafçısı James Neihouse soruları cevapladı. Öğrencilerin birbirinden farklı sorularını yanıtlayan Neihouse, söyleşinin ardından, HKÜ İletişim Fakültesi öğrencileriyle atölye çalışması yaptı. Teknik bilgilerin yer aldığı atölyede Neihouse, iletişim fakültesi öğrencilerine, ‘’Temel Fotoğrafçılığı’’ anlattı.
Etkinlik sonunda, HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen, James Neihouse’a plaket takdim etti. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
‘A BEAUTİFUL PLANET’
‘A Beautiful Planet’ uzaydan Dünya’nın portresini oluşturan bir belgesel. NASA işbirliği ile yapılan belgesel, James Neihouse’dan eğitim almış astronotların, dünya yörüngesinde çektikleri ve dünyanın insanlara ilham verebilecek çok farklı biçimlerde çekilmiş görüntülerinden oluşuyor. Gezegenin ve galaksinin daha önce hiç görülmemiş şekilde benzersiz bakış açısını yansıtan bir yapım olan belgeseli, Oscar ödüllü Jennifer Lawrence seslendiriyor.