ARDEB Destekleri HKÜ'de Tanıtıldı

ARDEB Destekleri HKÜ'de Tanıtıldı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen seminerde araştırmacılara yönelik Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri tanıtıldı. Kalyoncu İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO) ve TÜBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte sunum yapan TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Başkanı Prof. Dr. Zafer EVİS, HKÜ mensubu akademisyenler ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırma programları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

 

Seminerin açılış konuşmasını yapan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Üçüncü nesil üniversite kavramının ön plana çıktığı günümüzde öğretim üyelerinin ders verme ve yayın yapma görevlerine ek olarak proje üretme ve uygulamaları gerektiğini” söyledi.  “Pozitif bilimler dışındaki alanlarda proje uygulanamayacağı şeklindeki yaygın kanaatin yanlış olduğunu” dile getiren Rektör Yılmaz, “Mühendislikte olduğu gibi sosyal bilimlerde de çok fazla proje üretilmesi ve bu sayede bilimsel, toplumsal ve kişisel kazanımlar elde edilmesi mümkündür. Eğitim bilimleri başta olmak üzere sosyal bilimlerin her alanında disiplinlerarası çalışmalar yapılması halinde projeler gerçekleştirilebilmektedir” dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından ‘TÜBİTAK Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri’ başlıklı sunumunu gerçekleştiren ARDEB Başkanı Prof. Dr. Zafer Evis, TUBİTAK tarafından akademik personele sağlanan proje destekleriyle ilgili olarak geniş bir bilgilendirme yaptı. HKÜ’nün yeni kurulmasına rağmen ARDEB’e çok sayıda proje başvurusu gelmeye başladığını belirterek, bu sayının ileriki zamanlarda daha da aratacağına inandığını ifade etti. Konuşmasının devamında Evis, “Gaziantep’in gelişmiş sanayi altyapısı ile özellikle son yıllarda çok sayıda Suriyeli misafirin şehirde yaşamaya başlaması adeta bir açık hava laboratuvarı haline getirmiştir. Mühendislik bilimlerinin yanı sıra sosyal bilimlerde çalışan akademisyenler de bu fırsatı değerlendirerek TÜBİTAK’a proje başvuruları yapabilirler. Bu noktada daha önce proje hazırlamayan akademisyenlerin uzmanlık alanlarıyla doğrudan ilgili olmayan panellere gözlemci olarak katılmaları da bu konuda önemli deneyimler kazandırmaktadır. Bu uygulamayla gözlemci panelistlerimizin, panel sistemi ve işleyişi hakkında gözlem yoluyla ön bilgi ve deneyim edinmeleri mümkün olmaktadır” dedi.

TÜBİTAK ARDEB destek projeleriyle ilgili bilgilendirme yapan ARDEB Başkanı Evis’i, akademisyenlerin yanı sıra çok sayıda öğrenci de dinleme fırsatı yakaladı.