Basın Mensupları HKÜ'de Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Basın Mensupları HKÜ'de Kahvaltıda Bir Araya Geldi

HKÜ tarafından düzenlenen kahvaltı programında, yerel ve ulusal birçok basın mensubu ile HKÜ yetkilileri kahvaltıda bir araya geldi.

HKÜ’de düzenlenen kahvaltıya HKÜ’den; Rektör Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Hanifi Aslan, Prof. Dr. Yaşar Özbay ve Genel Sekreter Ümit Şahnaoğlu katıldı. Günün erken saatlerinde HKÜ kampüsüne gelen basın mensupları Rektör Yılmaz’ın davetine yoğun ilgi gösterdi. Yerel ve ulusal birçok basın mensubunun katılım yaptığı kahvaltı HKÜ yetkilileri ve basın mensuplarının buluşmasına vesile oldu.

“9000 Öğrenci Sayısına Ulaştık”

Kahvaltıdan sonra basın mensuplarına konuşma yapan Tamer Yılmaz: “Hasan Kalyoncu Üniversitesi Gaziantep’in ilk vakıf üniversitesi. Bu nedenle bizim basına bilgi vermekle ilgili önemli bir yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyoruz. Geldiğimiz noktayı, yaptığımız çalışmaları sizlerle paylaşmak ve kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Genç bir üniversiteyiz. 2008 yılında kurulduk ama ilk öğrencilerimizi 2010 yılında aldık. Altı yıllık serüveni olan bir kurumuz. 2010 yılında 150 öğrenciyle eğitim öğretim hayatımıza başlamıştık. Yüzde otuz doluluk oranımız vardı. Şu an Hasan Kalyoncu Üniversitesi yaklaşık 9000 öğrenci sayısına sahip. Ayrıca Hasan Kalyoncu Üniversitesi 24 bölüme öğrenci alıyor” dedi.

“Gaziantep’i Pratik Dinamik Bir Kültür, Bir Turizm Şehri”

Gaziantep’in öneminden bahseden Rektör Yılmaz şu önemli ifadelere yer verdi: “Gaziantep çok önemli bir bölge ve çok önemli bir şehir. Ben Gaziantep’i pratik dinamik bir kültür, bir turizm şehri olarak görüyorum. Üniversitelerde Gaziantep’in bu oluşumunu biraz daha kendine çevirmekle yükümlüdür. Gaziantep’e iyi bir şey yaptığımız, iyi bir hizmet sunduğumuz zaman onu fazlasıyla beğeniyor, takdir ediyor, tercih ediyor. 2010’ da Gaziantep teki öğrencilerimizin oranı yüzde 40 iken, bugün bütün öğrencilerimizin yüzde 61’i Gaziantep’ ten gelmeye başladı. O rekabetin içinde bizi tercih ediyorlar. Bu da bizim çok doğru ve iyi bir iş yaptığımızı gösteriyor”.

 “Geçen Sene HKÜ 23 Patent Üretti”

Gaziantep’in bir marka olduğunu belirten Yılmaz: “Hasan Kalyoncu Üniversitesi marka üniversite olarak yoluna devam etmektedir. İyi bir üniversite olmak için önemli olan Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) ve projeler yapmaktır. Bizde bu konuda teknoloji transfer ve inovasyon merkezini kurduk, üç yıldır büyük bir başarı ile çalışıyor.  Birçok projeler yapmaya başladık,  patentler ürettik ve geçen sene de 23 patent ürettik. Bu da Gaziantep’in patent üretmesine çok önemli katkı sağladı. Bizim yaptığımız katkılarla Gaziantep patent başvurusunda 6. sıraya yükseldi.

Üniversite sanayi işbirliğindeki önemli platformlar teknoparklardır. Yani üniversitelerle sanayiyi buluşturmak istiyorsanız, mutlaka bir teknopark içinde olmanız gerekir. HKÜ organize sanayi birliğiyle ortak bir teknopark kurdu. 5 dönümlük arazimiz ayrıldı. Şu anda mimari projesi tamamlandı. Yakın vadede inşaatına başlıyoruz. Artık üniversitelerde teknopark projeleri sayesinde sanayiye gidiyor” dedi.