Dünden Bugüne Spor Fizyoterapistliği

Dünden Bugüne Spor Fizyoterapistliği

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından düzenlenen “Dünden Bugüne Spor Fizyoterapistliği Sempozyumu” HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Sempozyum; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından piyano dinletisiyle devam etti. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından düzenlenen “Dünden Bugüne Spor Fizyoterapistliği Sempozyumu” katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılanırken, sempozyumda gerçekleştirilen sunumlar büyük bir beğeni ile takip edildi.

Dünden Bugüne Spor Fizyoterapistliği Sempozyumunda; Spor Fizyoterapistleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevin Ergun “Engellilerde Spor” konusuna değinerek; “Pek çok spor dalını seçebilirler. Ancak seçilecek olan spor türü bedensel engellinin kapasitesine uygun olmalı, yetersizliklerini fazla zorlamamalı ve özrün fonksiyonel iyileşmesine yardım etmelidir. Seçilen spor dalı özürlünün yetenekleri ve ilgisi doğrultusunda olmalıdır” dedi.

Milli takımda çeşitli bedensel engellerine rağmen dünya çapında madalya alarak başarı sağlayan sporcuların videolarını izleten Ergün, birbirinden önemli açıklamalar yaptı. Engelli sporcuların dünyanın birçok ülkesinde yüzlerce madalyayı ülkelerine götürmesine rağmen, ülkemizde madalya sayısının son yıllarda artışıyla birlikte yeterince fazla olmadığını belirten Nevin Ergün, bu sporculara desteğin daha da artırılması gerektiğini vurguladı.

Dünden Bugüne Spor Fizyoterapistliği Sempozyumu Prof. Dr. Nevin Ergun’un sunumunun ardından, Prof. Dr. Gül Baltacı “Spor Fizyoterapistleri ve Egzersiz” konu başlığıyla sunumu yaptı. Sunumun ardından izleyicilere rahatlatan egzersizler yaptırarak eğlenceli dakikalar yaşattı.

Gençlik Komisyonu Halk Sağlığı Koordinatörü Atahan Ercan ise, Fizyoterapistler Derneğinin neler yaptığını anlatarak izleyicilere bilgiler verdi.

Sempozyum toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.