Gaziantep'te gerçeği aratmayan YGS Tatbikatı

Gaziantep'te gerçeği aratmayan YGS Tatbikatı

 

Gaziantep'te üniversiteye hazırlanan öğrenciler için Türkiye'nin en büyük prova sınavı olan 'YGS Tatbikatı' gerçekleştirildi. 13 devlet okulunda 4 bin 849 öğrencinin girdiği sınavın gerçek hissi uyandırması için tüm ayrıntılar düşünüldü. Engelli adayların da unutulmadığı sınav başarıyla tamamlandı.

Üniversiteye giden yolun açılmasında ilk aşama olması bakımından önem taşıyan 24 Mart’taki Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde öğrencilerin kaygılarını azaltmak ve motivasyonlarını yükseltmek amacıyla Ünsal Ören Dershaneleri tarafından Gaziantep genelinde Türkiye'nin en büyük prova sınavı olan YGS tatbikatı gerçekleştirildi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin sponsorluğunda 11-12. sınıf ve mezun öğrenciler için düzenlenen YGS Tatbikatı'na 13 devlet okulunda 4 bin 849 öğrenci katıldı. YGS kurallarının geçerli olduğu sınavda her öğrenciye adlarına düzenlenmiş optik formlarla içerisinde kalem, silgi, kalemtraş, şeker ve peçete bulunan sınav seti verildi. Güvenlik görevlileri tarafından aranarak sınava giren örenciler cep telefonu, saat, kolye, atkı gibi malzemelerini emanete teslim etti. Öğrenciler sınavda ter dökerken, velileri de okul bahçesinde çocuklarını bekledi. YGS Tatbikatı, saat 10.00'da başlayıp 12.40'ta bitti.
ÖĞRETMEN SORUYU OKUDU, GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİ CEVAPLADI

Bu arada eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması açısından engelli adaylar da unutulmadı. Kentteki bir çok okulda olduğu gibi Gaziantep Lisesi'nde sınava giren görme engelli adaylardan Benay Özkaman'a özel olarak ayrılan 40 kişilik boş bir sınıfta iki öğretmen nezaret etti. Sınava katıldığı için duyduğu heyecanı dile getiren Özkaman, okuma azmiyle örnek oldu. Özkaman, eğitim gördüğü dershane vesilesiyle sık sık sınava girdiğini, ancak bu kadar ciddi bir sınava ilk kez katıldığını belirterek, "Normalde deneme sınavlarına girerken okuyucularımı kendim buluyordum. Ama bu sınavda bana okuyucu tahsis ettiler" dedi. 
Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hanifi Aslan ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri YGS Tatbikatı'nın düzenlendiği okullardan biri olan Gaziantep Lisesi'ni ziyaret ederek öğrencilere başarı dileyip moral verdi.

Sınavı düzenleyen Ünsal Ören Dershaneleri’nin sahibi Ünsal Ören, YGS Tatbikatı'nın öğrencilere sınav anında meydana gelebilecek aksaklıkları, sınav anında neler yaşayacaklarını, gerçek sınav anında yapılması ve önlem alınması gereken durumları belirlemelerine yardımcı olacağını söyledi. Ören, "Aynı zamanda öğrencilerin başarı sırası, zaman kullanma becerisi ve dikkatlerini ölçmesi bakımından da önem taşıyan YGS Tatbikatı Türkiye’nin en büyük sınav provası niteliğinde. YGS'de ne yaşanıyorsa birebir aynısını burada öğrencilere yaşatmayı hedefledik" dedi. 

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ise sınava giren öğrencilere başarılar dileyerek, sarf edilen emeğin geleceği belirleyeceğini dile getirdi. Geleceğin teminatı olan çocukların iyi yetiştirilmesi gerektiğini belirten Turan, eğitim olmadan 2071 hedeflerine ulaşılamayacağını vurguladı. Yapılan tatbikatın zorluğuna işaret eden Turan, "Eğitim konusundaki başarıyı arttırmak, öğrencilerin sınav kaygı ve heyecanlarını yenmeleri noktasında yapılan bu uygulama kolay iş değil. Ama zor ve zahmetli işlere talip olursak güzel çalışmalar yapabileceğimizi biliyoruz" diye konuştu. 

Sınavın gerçekleşmesine destek olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hanifi Aslan ise şunları söyledi: "Sınavdan önce öğrenciler iki problemle karşılaşıyor. Bunlardan biri tercih, ikincisi ise sınav stresi. Çağımız eğitim çağı. Bu çağda öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Biz de bu uygulama ile onlara bir nebze olsun destek vermeye çalıştık."