Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Açılış Dersi Konuğu ünlü Türk Mimar Ali Evrenay Özveren idi.

Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Açılış Dersi Konuğu ünlü Türk Mimar Ali Evrenay Özveren idi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi (GSMF) tarafından düzenlenen ve 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Dersi, 14 Ekim 2014 tarihinde Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde (KKM) yapıldı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde, HKÜ Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi’nin düzenlemiş olduğu Açılış Dersine, İstanbul Yeni Havalimanının Mimarı Sayın Ali Evrenay Özveren konuşmacı olarak katıldı. 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde, HKÜ Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi?nin düzenlemiş olduğu Açılış Dersine, İstanbul Yeni Havalimanının Mimarı Sayın Ali Evrenay Özveren konuşmacı olarak katıldı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi GSMF’nin organize ettiği Açılış Dersine; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Tamer Yılmaz, Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, HKÜ Akademik & İdari Personeli ve HKÜ öğrencileri katıldı.

Açılış Konuşmaları; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Tamer Yılmaz ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi GSMF Dekanı Sayın Prof.Dr. Rifat Hulusi Çelebi tarafından yapıldı.

Açılış Konuşmaları; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Tamer Yılmaz ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi GSMF Dekanı Sayın Prof.Dr. Rifat Hulusi Çelebi tarafından yapıldı.

Açılış Konuşmaları; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Tamer Yılmaz ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi GSMF Dekanı Sayın Prof.Dr. M.Rifat Çelebi tarafından yapıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi GSMF Dekanı Sayın Prof.Dr. M.Rifat Çelebi; “Ben de bugün bizim için gerçekten çok değerli olabilecek bilgi birikimi aktarımlarını, uygulamaları ve öğrencilerimin bana buraya gelmeden önce yolda dahi sordukları şu soruyu cevaplandırmak üzere bulunuyorum. Diyorlardı ki; “Acaba biz de böyle bir mimar olabilir miyiz?” Ben onlara şunu telkin ediyordum “evet siz de olabilirsiniz, bunun için gereken şey teorik ve uygulamayı bir araya getirmek. Size verilen bilgileri hakkıyla almak ama bu bilgileri asla unutmamak, bilgi dağarcığınızı genişletmek, onlara bir şeyler daha ilave etmek ve örneklere soyunmak. 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının hepinize ve hepimize hayırlı olmasını yürekten temenni ediyorum. İstanbul Yeni Havalimanının Mimarı Sayın Ali Evrenay Özveren bizleri kırmayıp buraya kadar teşrif etti. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Konuğumuzu, hiçbir detayı gözardı etmeden ve can kulağı ile dinlemenizi öğütlüyorum” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Tamer Yılmaz ise; “Hasan Kalyoncu Üniversitesi 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Açılış Dersine hepiniz hoşgeldiniz. Önemli bir meslek icra ediyorsunuz. Çok zevkli bir mesleğiniz  ve çok özel bir işiniz var. Bunun farkında olmanızı istiyorum. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak çok ciddi bir ilkemiz var; “Teori ve pratik birarada” bu ilkemizi lütfen gözardı etmeyin. GSMF olarak bir sloganımız var, bu vesileyle onu da söylemek istiyorum, “sadece derslere girmekle mimar olunmaz”. Dersleriniz çok iyi olacak ama mutlaka onun dışında bir takım aksiyonların ve aktivitelerin içerisinde olacaksınız. Bugün burada çok önemli bir etkinliği gerçekleştiriyoruz. Açılış dersinizin hepinize hayırlı olmasını temenni ediyor, Sayın Ali Evrenay Özveren’e hoşgeldiniz diyor ve kendilerine Üniversitemize teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sayın Ali Evrenay Özveren, sahip olduğu mesleki deneyimlerini ve projelerini bir sunum eşliğinde HKÜ öğrencilerine anlattı. Sayın Özveren; “Meslek hayatımı yönlendiren bazı ana prensiplerden bahsetmek istiyorum. Birincisi benim açımdan Tasarım Konsepti; Bilgi, Sistematik Düşünce ve Sezgi birleşiminden oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesini çıkarırsanız, başarılı bir çözüm üretemezsiniz. Tasarım; istenilen özelliklere sahip objeleri yaratmaya yönelik entellektüel ve artistik bir aktivitedir. Mimari Tasarım; kalıplaşmış mimari stiller ve ön yargılara yer vermeyen, geçmiş örneklerden esinlenen ama bunları kopyalamayan, bilgi birikimini analitik ve sistematik düşünce ve sezginin dengeli birleşimiyle harmanlayan ve hep yeni çözümler üretmeyi amaçlayan bir aktivite olmalıdır. İkincisi ise; Temel Tasarım Prensibidir. Tasarımda hem bütünü hem de parçalarını aynı zamanda görebilmek önemlidir. M.Ö. 1. Yüzyıl Roma İmparatorluğunda bilim adamı ve mimar Vitruvius‘a göre mimarinin 3 temel şartı: “YAPININ SAĞLAMLIĞI, İŞLEVSELLİĞİ ve ESTETİĞİ”. Vitruvius bugün hayatta olsaydı, 21 yüzyıl sonra bu temel ilkelerin hala geçerli olduğunu iddia etmekle birlikte, bir grup yeni şartlar da eklerdi”  diyerek konuşmasına devam etti.

Ali Evrenay ÖZVEREN Hasan Kalyoncu Üniversitesinde

Açılış dersinin sonunda İstanbul Yeni Havalimanının Mimarı Sayın Ali Evrenay Özveren’e Hasan Kalyoncu Üniversitesi plaketi takdim edildi.