Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde Anneler Üniversiteli Oldu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde Anneler Üniversiteli Oldu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde (HKÜ) annelerin, çocukların eğitim ve öğretiminde daha etkili olmaları amacıyla başlatılan "Anne Üniversitesi"nde dersler başladı. Farklı yaş ve eğitim gruplarından toplam 80 kadının katıldığı dersler 4 hafta sürecek. Programda, annelerin kendilerini ve çocuklarını yetiştirmede ihtiyaç duydukları temel eğitimler ile bunların yanında ilgi alanlarına göre hobi edinebilecekleri alanlarda eğitimler verilecek.

HKÜ Hukuk Fakültesi Amfisi'nde, Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Münir Yalçın Ortakale tarafından "Başaran Aile" konulu dersiyle başlayan programdaki derslerin "kitabi" değil "hayati" olacağını söyleyen Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Gülfem Muşlu Kaygısız, derslere, eğitim alma şansı olmamış, okur – yazar olan anne ve adayları ile daha önce üniversite eğitimi almış fakat bilgilerini güncellemek isteyen tüm anne ve anne adaylarının katıldığını söyledi.

"Ne sıradan anne, ne de sıradan çocuk vardır" diyen Kaygısız, "Her başarılı çocuğun ardından bir anne vardır. Bundan hareketle Anne ve Çocuk Üniversitesi programı düzenledik. Eğitim ve öğretim bir bütün ve eğitim olmadan öğretim olmuyor. Bu nedenle çocuklarımıza iyi bir öğretim için önce annelerin eğitimine ağırlık vermek istedik" diye konuştu.

Kaygısız, "Anne Üniversitesi'nde anne, baba ve çocuk arasındaki iletişimin nasıl olması gerektiği üzerinde durulacak, değerler eğitimi verilecek. Aile içi iletişimin zenginleşmesine, annelerimizin doğru iletişim tekniklerin öğrenmesine, özgüven kazanmalarına, zamanın şartlarına göre bilgilerini güncellemelerine, sadece birer çocuk yetiştirmedikleri aynı zamanda bir milletin geleceğinde de söz sahibi olduklarını hatırlatmak ve birer öğretmen sorumluluğunda kendilerini ve çocuklarını yetiştirmelerini sağlamak istiyoruz. Ev ekonomisi, anne-çocuk beslenmesi, sağlık bilgisi ve çevre bilinci, girişimcilik, eğitimde annenin rolü, medya okuryazarlığı da programda yer alan dersler" dedi.

Programın annelere sağlayacağı katkılara dikkat çeken Kaygısız, Anne Üniversitesi'nin amaçlarını şöyle anlattı: "Anneler kendilerini tanıması, geliştirmesi ve bu yolla çocuklarını daha bilinçli bir şekilde eğitmesine yardımcı olmayı ve annelerin sosyal hayatta daha fazla yer almalarını sağlamak. Annelerin özgüvenlerini ve kendilerine olan saygılarını arttırmak. Üniversiteye gitme şansı bulamamış annelerimizin üniversite ile tanışmalarını sağlamak. Üniversite-toplum buluşmasını sağlamak".

Annelere yönelik verilen derslerin 4 hafta boyunca hafta sonları devam edecektir.