HKÜ, 7. Öğretmen Sempozyumu'na Ev Sahipliği Yaptı

HKÜ, 7. Öğretmen Sempozyumu'na Ev Sahipliği Yaptı

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ 7. ÖĞRETMEN SEMPOZYUMU'NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı ile Şehitkâmil Belediyesi tarafından organize edilen ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan 'Yeni Süreçte Örgün Din Eğitim' konulu 7. Öğretmenler Sempozyumu gerçekleştirildi. Başkanlığını Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı, Şehitkâmil Belediyesi'nin yaptığı sempozyuma Şehitkâmil Kaymakamı Mehmet Aydın,  Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdür Prof. Dr. İrfan Aycan, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şevki Aydın ve Türkiye'nin çeşitli illerinden yaklaşık 200 öğretmen ve 20'ye yakın okul müdürü katıldı.


ALDEMİR: YENİ UFUKLARA AÇILMALIYIZ
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anfisi'nde gerçekleşen ve Gaziantep'in, bölgenin ve Türkiye'nin örgün din eğitimine kalite katmayı ve öğretmenler arasında farkındalık oluşturmayı hedefleyen sempozyumun açılışında konuşan Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, din eğitimiyle ilgili yeni bir ufuk çizgisi oluşturulması hedefinin gerçekleştirilmesi noktasında bu sempozyumun önemli bir parametre olduğuna inandıklarını söyledi. Türkiye ve İslam dünyasının yeni bir ufuk arayışında olduğunu belirten Aldemir, "100 yılı aşkındır varolma, hayatta kalma ve savunma psikolojisinden yeni bir inşa, ihya ve bir ayağa kalkış yaşanıyor. İslam dünyasındaki ezilmişlik, emperyalistlere karşı sessizliğimiz artık geride kaldı. Ancak yapısal sorunlarımıza karşı çalışma yapmalıyız. Eğitim alanında önümüzdeki bariyerleri kaldırıp, milletimizin özü ile buluşmalıyız. Din eğitiminde Tevhit-i Tedrisat ile bize giydirilmeye çalışılan dar elbiseyi yırtarak yeni ufuklara açılmalıyız. Kulluk ve ibadet bilinci ile sorunlarımıza çözüm üretecek bir irade ortaya koymalıyız ve arzın imarı ve neslin ıslahı için çalışmalıyız. Bu tür çalışmaların ülkemizde ve İslam dünyasında yeni bir çığır açmasını ümit ediyoruz" dedi.

Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da konuşmasında kurumlar arası işbirliği çerçevesinde eğitim adına neler yapılabileceği üzerinde durduklarını ifade ederek, "Millet adına belediyenin imkânları ile şehrin imarında gençliği ve çocukları düşünerek hareket ediyoruz. 7. Öğretmen Sempozyumunun hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şevki Aydın da, "Öncelikle bu girişimi kutlamak istiyorum. Çünkü şimdiye kadar üniversiteler halktan kopuk fildişi kulelerdeydi. Bu projelerle birlikte üniversiteler hayatla iç içe geçecek. Yıkacağımız bariyerler öncelikle içimizdeki bariyerlerdir. Bu tür projeleri şimdiye kadar öğretmenlere rağmen yaptık. Oysa değişim öncelikle öğretmenden başlamalı" dedi.


Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdür Prof. Dr. İrfan Aycan ise eğitimin nihai hedefinin değer oluşturmak ve bireyin özelliklerine göre bu değeri eyleme dökmesini sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Gençliğin teknolojinin olumsuz etkilerinden korunması için bizlere çok iş düşüyor. Peygamberin (a.s) hayatını bilerek din ahlakını öğretmek en ideal derstir" ifadesini kullandı.

PROF.DR. ÖZDEMİR: ZAMANA AYAK UYDURMALIYIZ
Sempozyuma ev sahipliği yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir de, din olmadan barış içinde yaşanmayacağını kaydetti. Prof.Dr. Özdemir, "Ülkemizde din eğitimiyle ilgili meseleleri çözmedikçe barış içerisinde yaşaşacak nesilleri yetiştirmemiz mümkün değildir. Bu geç kalmış bir eylemdir. Mesela geçtiğimiz hafta Hindistan'daydım. Orada din eğitimiyle ilgili Müslümanların çok büyük sorunu var. Klasik medrese anlayışıyla sorunlarımıza çözüm üretecek nesiller yetişmiyor. Tek boyutlu nesiller yetişiyor. 39 İslam ülkesinde, 80 milyon insan Müslüman dünyasının durumu hakkında yapılan bir ankette Türkiye olarak İran'dan daha iyi durumdayız. Türkiyede namaz kılan gençler, İran'dan daha çok. Bunun sebebi İran'da zorla empoze edildiği için direniyorlar. Biz bu yeni süreci iyi değerlendirmediğimiz, zihnimizi, kendimizi değiştirip dönüştürmezsek bu mesuliyetin altında kalırız. Zaman değişti. Çocukların artık uzun cümleli koca kitapları okuyacak zamanı yok. Bunun için yeni malzemeleri üretmek durumundayız. Bunu tartışmalıyız. Buradan çıkacak sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'na sunacağız ve umarım pozitif olarak etki edeceğine inanıyoruz" dedi. 7. Öğretmen Sempozyumuna Panellerle devam edildi.  İlk oturum Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akif Akkuş'un
moderatörlüğünde gerçekleştirildi.  Oturuma Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Şevki Aydın "Din Eğitiminde Öğrenmenin Niteliği", Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Recep Kaymakcan "Din Eğitiminde Değerler Eğitimi",  Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı ve Eğitim Yöneticisi Gazi Kılıçparlar "Din Eğitiminde Din Dili" konulu sunumlarını yaptı. Sunumlardan sonra katılıcımlar tarafından yöneltilen yazılı ve sözlü sorular yanıtlayarak ilk oturum bitirildi.

SEMPOZYUM İKİ GÜN SÜRDÜ
Birinci günün ikinci oturumu ise Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar'ın moderatörlüğünde yapıldı. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Doç. Dr. Süleyman Akyürek "Din Eğitiminde Çoklu Zeka Uygulamaları", Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Yard. Doç. Dr. Mehmet Korkmaz "Din Eğitiminde Materyal Geliştirme", Eğitim Yöneticisi İhsan Gencay "Din Eğitiminde Yönetim Yaklaşımları" konulu sunumlarını yaptı.

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yard. Doç. Dr. Mahmut Çınar'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen üçüncü oturumda Alparslan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Fethi Polat "Din Eğitiminde Siyer Öğretiminin Yeri ve Tekniği", Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi (EDAM) Genel Müdürü Alparslan Durmuş "Din Eğitiminde Kalite Arayışları", eğitimci ve STK Temsilcisi M. Hıdır Aakaslan "Hayata Temas Eden Din Eğitimi" konulu sunumlarını yaptı.Panellerden sonra I. Günün katılımcılarına plaket takdimi yapılarak sempozyumun ilk günü tamamlandı. İkinci gün Bülbülzade Vakfı'nda devam edilen, teorik ve pratik çalışmalara geniş yer verilen sempozyum büyük ilgi gördü.