HKÜ İl Dışı Gezilerini Denizli'de Sürdürdü

HKÜ İl Dışı Gezilerini Denizli'de Sürdürdü

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), sınav motivasyonu, sınav kaygıları, doğru meslek ve kariyer seçimi gibi konularda seminerlerini sürdürüyor. HKÜ, üniversite adayı öğrenciler için büyük önem arz eden bu seminerlere bir yenisini daha ekleyerek, Denizli’de seminer düzenledi.

HKÜ’nün, Pamukkale Üniversitesi Hasan Kasap Kültür Merkezi Devlet Tiyatrolarında düzenlediği seminere; Denizli İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Pamukkale Üniversitesi destek verirken, öğrenciler, veliler ve öğretmenlerde programa yoğun ilgi gösterdi.

Pamukkale Üniversitesinde yapılan seminere HKÜ’den Rektör Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı Songül Kalyoncu katılırken, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Pamukkale Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, Merkez Efendi Milli Eğitim Müdürü Adem Kılıç ve birbirinden önemli protokol üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve yüzlerce öğrenci Denizli’deki seminere katılım yaptı.

Öğrencilere doğru meslek seçimleri ile ilgili önemli söylemlerde bulunan; HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, şunları anlattı: “Çok değerli gençler; bir kariyer toplantısı yapıyoruz. Bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle kendi karakterinizi çok iyi tanıyor olmanız gerekiyor. Burada rehberlik öğretmenleri size fayda sağlayacaktır. Ama önce kendinizi bir gözden geçirmeniz gerekiyor. Hangi meslekte hangi kariyer planında mutlu olacaksınız bunu bilmeniz lazım. Devamlı birtakım klişe meslekler üzerinde duruluyor. ‘Evet bunlar önemli ama gerçekten bu bölümleri istiyor muyuz?’ diye düşünün daha sonra tercih yapınız. Eğer bir meslek seçecekseniz, mesleğin kendisinden çok sizin o meslekle ne kadar uyuştuğunuz önemli. Benim en büyük tavsiyem önce mesleği iyi seçmek ondan sonra üniversite tercihi yapmak gerekir.

 

Üniversitelerin üç temel görevi var, bunları mutlaka incelemeniz lazım. Birincisi eğitim ve öğretimi çok iyi yapması ki, genellikle çok üniversite bunu çok iyi yapar ama diğer noktalara dikkat etmez. Önemli olan diğer maddeler ise bir üniversitenin, araştırmacı ve gelişimci bir nesli yetiştirmesinin gerekliliğidir. HKÜ sizin üniversiteniz, biz her zaman sizlere gelemesek de siz istediğiniz zaman gelebilirsiniz.” dedi.

 

Öğrenciler yapılan seminerin kendileri için çok etkili olduğunu ifade ederek, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ı çok sevdiklerini ve çok enerjik olduğunu belirttiler. Ayrıca öğrenciler; yapılan seminerin doğru meslek seçmelerinde yardımcı olacaklarını söyleyerek, HKÜ’ye ve Rektör Yılmaz’a teşekkür ettiler. Program plaket, hediye taktimleri ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.