HKÜ Öğrencileri Avrupanın En Büyük Barajında

HKÜ Öğrencileri Avrupanın En Büyük Barajında

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) öğrencileri üniversite/sanayi işbirliği kapsamında teknik gezilerini sürdürüyor. Bu bağlamda daha önce HKÜ desteğiyle Gaziantep “LİMAK” çimento fabrikasına teknik bir gezi düzenleyen HKÜ öğrencileri, bu defa Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük barajı olan; “Atatürk Barajına” teknik gezi düzenleyip, bilgilerini sahada bire bir uygulama fırsatı yakaladı.

HKÜ’de öğrenim gören öğrenciler sadece teori öğrenerek mezun olmuyor, bununla beraber birçok kurumda, üniversite eğitimleri boyunca öğrendiklerini pratiğe dökerek ve teknik geziler düzenleyerek üniversite/sanayi işbirliği ile iç içe eğitimlerini tamamlıyorlar. HKÜ bünyesinde faaliyet gösteren “Architecture and Civil Engineering Society; ARCVIL” isimli inşaat mühendisliği bölümü öğrencilerine yönelik 50 kişilik grup, Arş. Gör. Erkan Alkan ve Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. İshak Yüce tarafından organize edilen “Atatürk Barajı” teknik gezisiyle, bir kez daha teorik bilgilerini sahada öğrenme fırsatını yakaladılar.

Teorik eğitimi pratik eğitime dönüştürmeyi amaçlayan HKÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, öğrencilerini sahaya çıkararak proaktif (vuku bulacak herhangi bir olaya önceden hazırlıklı olmak, tedbir almak) yaklaşımı ilke edinen HKÜ proaktif bölümü olmayı amaçladığını belirtti.

Atatürk Barajı İşletme Başmühendisi Ahmet Balaman, teknik gezi öncesi merkez binada öğrencilere baraj hakkında sunumda bulundu. Öğrencilerin teknik sorularını yanıtlayan Balaman, Atatürk barajı hakkında şöyle konuştu: “2400 MW gücüyle yıllık 8900 GWH elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahip. Baraj, inşasından günümüze kadar 144 milyar kilovattan fazla enerji üretti. Bu değerin ekonomik karşılığı 15 milyar $'ı aşmakta. Atatürk Barajı, Türkiye'deki hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjinin yüzde 20'sini tek başına karşılayacak seviyede. Atatürk Barajı, dolgu hacmi bakımından dünyanın en büyük 6. barajı durumunda. Hidroelektrik santrali de, dünyada halen yapımı sürenler arasında 3. olarak hizmet vermekte, inşa edilmiş olanlar arasında da ise 5. en büyük santraldir. Aynı zamanda Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük barajıdır. İstanbul'un yıllık su ihtiyacını 5 günde sağlayabilecek seviyededir” dedi.

ARCVIL öğrenci kulübü akademik danışmanı Arş. Gör Erkan Alkan geziyle ilgili şunları belirtti: ‘”ARCVIL öğrenci topluluğu Hasan Kalyoncu Üniversitesinin vizyonuna katkıda bulunmak için teknik geziler ve teknik kurslar düzenlemeye devam edecektir. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ın da dediği gibi sadece derslere girmekle üniversiteli olunmaz, teorik eğitim pratik eğitime dönüşmeli. Amacımız Proaktif Hasan Kalyoncu Üniversitesinin Proaktif  Külübü olmaktır” dedi.