HKÜ öğrencileri yeni ufuklara yelken açıyor

HKÜ öğrencileri yeni ufuklara yelken açıyor

HKÜ ÖĞRENCİSİ, PORTEKİZ’DE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), öğrencilerine yepyeni ufuklar açmaya devam ediyor. HKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü 2’nci Sınıf Öğrencisi Mehmet Can Erbaş, Portekiz Ulusal Ajansı’nın engellilerin hayatını kolaylaştırmayı konu alan, 14 ülkenin katıldığı eğitim programında Türkiye’yi ve HKÜ’yü en iyi şekilde temsil etti.

‘Hayat boyu öğrenme’ felsefesiyle araştıran, sorgulayan, hukuka ve demokratik değerlere bağlı, dünyanın rekabetçi piyasalarında yer alacak, yenilikçi, vizyon sahibi mezunlar vermeyi amaçlayan HKÜ, düzenlediği farklı programlarla da öğrencilerine sosyal ve kültürel değişim fırsatları sunuyor. HKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü 2’nci Sınıf Öğrencisi Mehmet Can Erbaş, Portekiz Ulusal Ajansı’nın düzenleyip finanse ettiği ‘TC Ability 2013’ başlıklı bir haftalık eğitim programına Türkiye’den katılmaya hak kazanan 3 kişiden biri oldu.

TÜRKİYE’DEKİ ENGELLİLİĞİ ANLATTI

Eğitim programında HKÜ Uluslararası İlişkiler Ofisi’nin faaliyetlerinden ve projelerinden bahseden Erbaş başvuru sürecini şöyle anlattı: “İngilizce öğretmenimiz Kübra Saygılı’nın destekleriyle öncelikle Erasmus Ofisi’nin yurtdışı eğitim ve projeleri hakkında bilgi aldım. Edindiğim bilgiler doğrultusunda Salto Ulusal Ajansı’n (http://www.salto-youth.net) sitesine kaydolup projeleri değerlendirdim. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde okuduğum için ‘TC Ability 2013’ kursunun eğitim hayatıma da katkı sağlayacağını düşündüm ve başvuru formunu doldurdum. 1 ay sonra Türkiye’deki 3 şanslı kişiden biri olduğum haberi geldi. Bu programa hocalarımın da fikrini alarak Türkiye’deki engellilik ilgili yanlış bilinen durumlar, istatistikler, Türkiye’nin engelliler hakkında projeleri ve engellilerin sportif, kültürel, sosyal alanlarda başarılarını konu alan slayt hazırlayarak gittim.”

14 ÜLKEDEN 28 KATILIMCI

Eğitim programına Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Almanya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, İspanya, İtalya ve Belçika gibi çeşitli ülkelerden 28 kişinin katıldığını anlatan Erbaş, “Programda katılımcılar ülkelerinin engelliler hakkında çalışmalarını paylaştı. Engelliler için daha farklı neler yapılabilir, proje tasarımları, engelleri kaldırma, engelliler ne gibi yollarla sosyal hayata kazandırılabilir, ekonomik özgürlüklerinin sağlanması için olanaklar konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Kısacası bu programda fiziksel ve psikolojik engelli bireylerin yeteneklerini geliştirme üzerine çalışmaların önemli olduğunu gördüm. Bu bağlamda, insan haklarına da fazlaca vurgu yapılan eğitimde, bu bireylerde yaygın görülen sorunlara karşılık çözüm üretmek için çalıştık ve yeni proje fikirleri edindim. Eğitim programına grup çalışmaları, sosyal ve kültürel aktiviteler de renk kattı” dedi.

YURT DIŞI PROJELERİNE KATILACAK OLANLARA UYARI VE TAVSİYELER

Ayrıca Portekiz’deki rehabilitasyon merkezlerini gezerek, farklı yöntemler hakkında gözlemlerde bulunduklarını da kaydeden Erbaş, bu tür programlara katılacak olanlara şu uyarı ve tavsiyelerde bulundu: “Tamamı İngilizce olarak düzenlenen eğitim programında katılımcıların tam adaptasyonu için İngilizce dışında kendi anadillerini kullanmamaları istendi. Kursta biraz zorlansam da, fikir paylaşımında bulundum. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında, sosyal, kültürel alanda kısa süreli olsa da bu eğitimin bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Öncelikle bir yabancı dil bilmenin ne kadar önemli olduğunu, daha fazla pratik yapmam gerektiğini anladım. Yurtdışında bu tür programlara katılacak olan arkadaşlarıma önerim İngilizce pratiklerini geliştirmeleridir. Kurs veya projelerle kesinlikle daha fazla verim alacaklarına inanıyorum. Bunun dışında Ulusal Ajans’ın açtığı kendi eğitim dallarıyla ilgili projelere mutlaka başvursunlar. Böylelikle kendilerini eğitirken, farklı kültürleri de tanıma fırsatı bulacaklardır. Bu tür eğitimlerin sosyal ve kültürel anlamda kesinlikle faydası olacağını düşünüyorum. Portekiz’deki eğitime katılmama katkı sağlayan hocalarıma çok teşekkür ediyorum.”