HKÜ Üniversite Adaylarını Ağırladı

HKÜ Üniversite Adaylarını Ağırladı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), yaklaşık 750 kişilik gruptan oluşan üniversite adaylarını HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde (KKM) ağırlayarak, öğrencilere moral ve motivasyon Semineri verdi.

Yüksekokul öncesi Eğitim – Öğretime her fırsatta destek olmaya gayret eden Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) LYS sınavının da yaklaşması sebebiyle, yaklaşık 600 kişilik Gaziantep’li Üniversite adayı öğrenci grubunu kendi bünyesinde ağırladı. Üniversite adaylarının moral ve motivasyonlarını artırmak amacıyla Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof.Dr. Yaşar Özbay, soru-cevap tarzında Seminer düzenleyerek, öğrencilerin sınava çalışırken nelere dikkat etmeleri konusunda kendilerine bilgi aktardı.

Öğrencilere selamlama konuşması yapan HKÜ Rektörü Sayın Prof.Dr. Tamer Yılmaz, öğrencilere girecekleri sınavlarda başarılarak dileyerek, sözü Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Yaşar Özbay’a bırakıp konuşmasını tamamladı.

“7-8 saat ders çalışmama rağmen netlerim yükselmiyor ve ailem çok baskı yapıyor”

Seminer boyunca öğrencilerden çeşitli sorular geldi. Ancak öğrencilerden gelen sorular genel olarak aynı noktalarda birleşmekteydi. Öğrencilerin genel anlamda sorduğu ve onlar için en büyük problem haline gelen; uzun süre ders çalışmalarına rağmen netlerinin yükselmemesi ve aile baskılarının fazla olması şeklinde sorulardı. Öğrencilerden soruları alan Rektör Yardımcısı Sayın Prof.Dr. Yaşar Özbay, ders çalışırken öncelikle öğrencinin kafasındaki her şeyi atarak, yapması gerekene odaklanması gerektiğini vurguladı ve: “Ders çalışırken birçok öğrencinin yaptığı hata uzun ama boş çalışmak. Ders çalışırken derse odaklanarak çalışmaya başlamak gerekir. Gerçekten Üniversiteyi kazanmayı isteyip istemediğimizi düşünerek ders çalışırsak, çalışmamızı ciddi anlamda etkileyecektir. Eğer gerçekten kazanmaya odaklandıysanız çok daha etkili ve istekli çalışacaksınız. Çalışmanın bir saati olamaz. Kimi birkaç saat çalışır anlar, kimi saatlerce çalışır bir şeyler anlayamaz. Önemli olan saat değil, etkili ve gerektiği kadar çalışmaktır” diyerek öğrencilerin etkili çalışması için yapmaları gerekenleri vurguladı.

Aile baskılarına da değinen Özbay: “Belki de en tartışmalı konu budur. Birçok öğrenci ailelerinin çok baskı yaptığını, devamlı ders çalış diye kendilerini sıkıştırdıklarını söyler. O halde ben öğrenciye şunu derim; kimsenin sana laf söylemesine fırsat verme, gerektiği kadar çalış, boş zamanlarını iyi değerlendir. Eğer bu söylediklerimi yaparsanız zaten kolay kolay hiçbir aile öğrenci ders çalışmasına rağmen, “çalışmıyorsun” demez ve baskı yapmaz. Yani kısacası, size baskı yapılmasını istemiyorsanız bu baskıya fırsat vermeyin” dedi.

“Ders çalışmaya başlıyorum ve hemen sıkılıp bırakıyorum

Öğrencilerin Sayın Özbay’a devamlı sordukları sorulardan birisi de, ders çalışmaya başlar başlamaz çabuk sıkılmaları ve ders çalışmayı hemen bırakmak istemeleriydi. Sorulan sorular karşısında Özbay, öğrencilerin derse en sevdiği ve en iyi yapabildiği branştan başlayarak çalışması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Öğrenciler örneğin, Fizik veya Coğrafya dersini sevmez ancak nedense çalışmaya ilk olarak sevmediği dersten başlar. Bu tamamen yanlıştır. En sevdiğiniz veya en iyi yapabildiğiniz dersten çalışmaya başlayın. Aksi taktirde sevmediğiniz veya diğer branşlara göre daha az yapabildiğiniz dersten başlarsanız hem çok daha fazla zaman kaybedersiniz, hem çok daha sıkılırsınız, çalışmaktan vazgeçmek istersiniz, hem de motivasyonunuz olumsuz yönde etkilenerek çalışma azminiz azalır” diyerek öğrencinin çabuk sıkılmaması için yapması gerekenleri belirtti.

Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret sonunda öğrenciler, Hasan Kalyoncu Üniversitesini tanımaktan ve iyi ağırlanmaktan dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.