HKÜ'DE 1. Afrika Konferansı

HKÜ'DE 1. Afrika Konferansı

 

‘ASKERİ BİRLİKLER ELİNİ ÇEKERSE AFRİKA GELİŞİR’

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde (HKÜ) düzenlenen ‘Fransa'nın Mali'ye Askeri Müdahalesi ve Siyasi Çözümler’ konulu konferansta konuşan Güney Sudan, Gana ve Nijerya Büyükelçileri, “Eğer askeri birlikler ellerini çekerse Afrika gelişecektir” mesajı verdi.

1. Afrika Konferansı’na ev sahipliği yaparak bir ilki gerçekleştiren HKÜ’de bu kapsamda ‘Fransa'nın Mali'ye Askeri Müdahalesi ve Siyasi Çözümler’ konulu konferans gerçekleştirildi.

HKÜ Hukuk Fakültesi Amfisi’nde İngilizce olarak düzenlenen konferansa Gana Türkiye Büyükelçisi Alhaji Ibrahim Abas, Güney Sudan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi John Gai Yoh, Nijerya Türkiye Konsolosu Edward Sarki, Şahinbey İlçe Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil İlçe Kaymakamı Mehmet Aydın, HKÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir, Marmara Üniversitesi’nden Prof.Dr. Ömer Gençkaya, HKÜ Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Songül Kalyoncu, HKÜ Rektör Danışmanı Prof.Dr. Edibe Sözen, HKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Hanifi Aslan ve  Prof.Dr. Zerrin Pelin, akademisyenler ve aralarında Türkiye’de eğitim gören Afrikalı öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda öğrenci katıldı.

HKÜ REKTÖRÜ ÖZDEMİR: ULUSLARARASI BİR EĞİTİM YUVASI

Konferansın açılış konuşmasını yapan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Özdemir, Türkiye’nin son yıllarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde dış politikada gösterdiği atılım ve başarılarını herkesin takdir ettiğini, ancak bu durumun yükseköğretimle sürekli hale geleceğini, bunun için de 25 ülkeden öğrenciye karşılıksız burs verdiklerini söyledi. Bu vizyona destek olan Mütevelli Heyeti’ne teşekkür eden Rektör Özdemir, “HKÜ olarak bir yandan uluslararası öğrencileri çekerken, diğer yandan uluslararası hocaları istihdam ederek kampüsümüzün farklı kültür, dil, din ve milletlere mensup insanların buluştuğu uluslararası bir mekân olmasını arzuluyoruz. Uluslararası öğretim üyesi ve öğrencilerimizle Gaziantep bir üniversiteler şehri olacaktır” dedi.

GENÇKAYA: MALİ’YE FRANSA MÜDAHALESİ NEREYE KADAR?

Konferansın moderatörlüğünü yapan Marmara Üniversitesi’nden Prof.Dr. Ömer Faruk Gençkaya ise, uzun yıllar Fransa’nın etkisi altında kalan Mali‘nin bazı bölgelerinde etnik ve dini farklılıklardan kaynaklanan egemen güçlerin var olduğunu, askeri ve sivil olmak üzere ikiye ayrılan bu güçlere Fransız birlikleri tarafından müdahale edildiğini belirtti. Bu müdahalenin asıl nedeninin Fransa’nın bölgede uzun yıllar devam eden etkisi ve daha büyük bir çapta çatışmaların önlenmede zorlanacağının öngörüldüğünü anlatan Gençkaya, bu müdahalenin nereye kadar gideceği konusunda şüphelerin sürdüğünü kaydetti.

YOH: MALİ’DEKİ SORUN ÇOK YÖNLÜ BİR SORUN

Güney Sudan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi John Gai Yoh da konuşmasında, 2002’de kurulan Afrika Birliği’nin gelecekte ekonomik alanda gelişmelerle kendini duyurmasını beklediklerini kaydederek, “Afrika Birliği üye ülkelerden herhangi birinde askeri bir müdahale olursa, öncelikle üye ülkelerin buraya müdahale etme hakkı vardır. Askeri müdahalenin olduğu ülkenin üyeliği askıya alınır ve Afrika Birliği tek başına hareket eden bir birlik değildir. Özellikle Birleşmiş Milletler ile paralel olarak faaliyetlerini yerine getirmektedir. Mali’deki sorun çok yönlü bir sorundur. 2012 Kasım ayında Mali’deki demokrasiyi asker üstlenmiştir. Eğer askeri birlikler ellerini çekerse bu durum Afrika’nın gelişmesine vesile olacaktır. Afrika halkının güvenliği her zaman ön planda tutulmalıdır” diye konuştu.

SARKİ: AFRİKALILIK BİLİNCİ OLUŞTURMA ÇALIŞMALARI VAR

Nijerya Türkiye Konsolosu Elçi Edward Sarki ise 2009 sayımlarına göre toplam nüfusu 14 milyon olan Mali’de, geçen yıl Kuzey bölgesinde başlayan hareketlerin Güney’de de bazı bölgelerde birçok masum insanın katledilmesiyle sonuçlandığını ve halen devam ettiğini dile getirdi. Sarki, “Ekonomik işbirliği örgütü çerçevesinde Afrika’da bir ‘Afrikalılık bilinci’ oluşturma çalışmaları var. Sorun da çok yönlü. Olayın ekonomik, tarihsel, siyasal boyutları var. Bunların getirdiği sorunlar ve tabi El Kaide bağlantılı örgütlerin faaliyetleri Mali’deki durumu çok hassas kılıyor. Olayın sadece Fransa etkisi, BM, AB gibi siyasi boyutu yok. Aynı zamanda burada yoksulluk da önemli bir sorun. Aç insanın ne yapacağı belli olmayabilir. Somali örneğinde yaşananlar gibi Mali’nin birlik ve bütünlüğünün korunması gerekiyor. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki süreç hem Mali’nin bağımsızlığının korunması, hem de Afrika Birliği açısından önemli bir süreç olacak” şeklinde konuştu.

ABAS: MALİ’NİN GELECEĞİNİ SEÇİMLER BELİRLEYECEK

Gana Türkiye Büyükelçisi Alhaji Ibrahim Abas da, Mali’nin geleceğini önümüzdeki seçimlerin belirleyeceğini vurgulayarak, “Mali ne yazık ki 23 yıldır askeri etki altında ve Fransa’dan bağımsızlığını kazandıktan sonra 53 yılda sadece 3 kez demokratik seçim gördü. Bunun nedeni seçilen başkanların tekrardan seçilebilme ihtimalidir. Mali’de eğer yine seçim sonuçları kabul edilmezse bir çatışma ortamı başlayacaktır. Bu yüzden adil bir seçim şart” uyarısında bulundu.  

UCHEHARA: ERKEN SEÇİM ŞART

Nijerya asıllı HKÜ Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr.  Kieran E. Uchehara ise, ekonomi bakımından Afrika’nın üçüncü en büyük altın işletmecisi ve büyük bir pamuk üretici olan Mali’nin 1960’da Fransa’dan bağımsızlığını ilan ettiğini, 23 yıl boyunca askeri diktatörlük, isyan ve şiddetten dolayı bir çok zorluk çektiğini ifade etti. Uchehara, şöyle konuştu: “Afrika’daki diğer ülkeler gibi Mali’de siyasi olaylar çok fazla. 1992’den 2007’nin Temmuz ayına kadar Mali sivil bir cumhurbaşkanının transfer olmasıyla barışsal bir süreci başlattı. Bu gelişmelerle Mali Afrika’daki uluslararası birliklerce en liberal demokrasi örneği olarak gösterildi. Mali’li liderlerin ülkeyi tekrar birlik içerisinde tutabilmeleri için erken seçim ve bu problemlerle başa çıkılması gerekiyor.”  

HKÜ öğrencileri Melihat Evgi ve Fatma Gizem Yılmaz da İngilizce sunumlarıyla konferansa katkı sağladı. Konferansa, Konya Selçuk Üniversitesi’nden gelen Afrikalı bir öğrenci de heyecanını ve memnuniyetini herkesle paylaştı. Büyükelçiler de bu konferansın bir ilk adım olduğunu, bundan sonraki konferanslara daha çok meslektaşları ile katılacaklarını ifade ederken, Gaziantep’teki bir üniversitenin böyle bir konferansı düzenlemesinin çok anlamlı bulduklarını vurguladılar.