HKÜ'de coşkulu Nevruz Bayramı

HKÜ'de coşkulu Nevruz Bayramı

 

Baharı müjdeleyen, sevgi, barış ve kardeşliğin simgesi olan Nevruz Bayramı, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde coşkuyla kutlandı.

Kampüsde gerçekleştirilen kutlamalara HKÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Rektör Özdemir’in Nevruz ateşini yakmasıyla başlayan kutlamalarda HKÜ Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi büyük beğeni topladı. Halk oyunları gösterisinin ardından, öğrenciler Nevruz’un geleneksel usullerinden yumurta tokuşturdu ve yakılan ateşin üstünden atladı. Şenlik havasında geçen kutlamalarda öğrenciler davul-zurna eşliğinde halaylar çekerek Bahar’ın gelişini kutladı. Öğrencilere Rektör Özdemir de eşlik etti.

Öğrencilerin kardeşlik ortamında birlik ve beraberlik ruhuyla hareket ettiğini belirten HKÜ Rektörü Özdemir, Nevruz’un Ortadoğu’daki bütün milletlerin baharı karşıladıkları bir gün olduğunu söyledi. Prof.Dr. Özdemir, “Anadolu’da yıllardır farklı halklar birlik, barış ve kardeşlik içinde yaşıyor. Nevruz da bunun bir sembolü. Nevruz’un barışa, huzura ve birlikte yaşama kültürüne katkı yapmasını temenni ederken, bu kültürün daha binlerce yıl sürmesini diliyoruz. Baharın canlandığı bugünü bizler de öğrencilerimizle birlikte kutladık. Üniversitemizde bu kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhunu görmek çok sevindirici” dedi.