HKÜ'de Dünya Hemşireler Haftası Kutlandı

HKÜ'de Dünya Hemşireler Haftası Kutlandı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Dünya Hemşireler Haftası dolayısıyla 12.05.2014 tarihinde Program düzenlendi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Amfisinde  düzenlenen Program; Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla  başladı.

 

HKÜ Hukuk Fakültesi Amfisi’nde düzenlenen Dünya Hemşirelik Haftası Kutlama programına; HKÜ Rektörü Sayın  Prof.Dr. Tamer Yılmaz, HKÜ Rektör Yardımcısı Sayın Prof.Dr. Zerrin Pelin, HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Sayın Doç.Dr.Ayla Yava, HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Sayın Doç.Dr.Tülay Ortabağ, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde (HKÜ) düzenlenen Hemşirelik Haftası Kutlama Programında konuşan Rektör Sayın Prof.Dr.Tamer Yılmaz;” İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, sonsuz gayretle mesleği icra etmeye çalışan tüm Hemşirelerimizin haftasını kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim” dedi. 
 

HKÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Zerrin Pelin de, Hemşireliğin 1980’lerden sonra ayrı bir bilim dalı olarak kabul edildiğini, master ve doktora imkanlarıyla büyük bir ivme kazandığını dile getirdi. Prof.Dr. Zerrin  Pelin, “Günümüzde Hemşireliği artık; toplumu bilinçlendirme konusunda ön planda olan, sağlık politikaları üretmede söz sahibi olan, bilimsel araştırmalarla sağlık alanına katkı sunan bir meslek dalı olarak görüyoruz. Hem ülkemizde, hem dünyada Hemşireliğe ihtiyaç artıyor. Bugün artık sadece beden değil, beyin gücüyle de sağlık alanında var olan Hemşireler yetişmesi gerekiyor. Biz de bu konuda öğrencilerimizle omuz omuza, hem bilim üretmelerini teşvik ederken, hem de vizyonu geniş vatandaş olmaları için çaba sarfediyoruz” şeklinde konuştu.

 

HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Sayın Doç.Dr.Ayla Yava sunumunda; “Lisansüstü Eğitim, Sertifika, Branşlaşma, Akademik Yol Haritası konularına değinirken, HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç.Dr.Tülay Ortabağ da katılımlılara; THD ICN 2014 Basın Duyurusu hakkında bilgiler aktardı. 

 

 Program, Katılımcılara karanfil dağıtılmasıyla sona erdi.