HKÜ'de Hemşirelik Haftası kutlaması

HKÜ'de Hemşirelik Haftası kutlaması

PROF.DR. ÖZDEMİR: “HEMŞİRELER HİÇ EMEKLİ OLMAZ”

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde (HKÜ) düzenlenen Hemşirelik Haftası kutlama programında konuşan Rektör Prof.Dr. İbrahim Özdemir, “Hemşireler hiç emekli olmaz. Çünkü insan hayatı söz konusu olunca önce doktor, sonra hemşireler akla gelir” dedi.

HKÜ Hukuk Fakültesi Amfisi’nde düzenlenen Hemşirelik Haftası Kutlama programına HKÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir, HKÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Zerrin Pelin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Programın açılışında konuşan HKÜ Rektörü Prof.Dr. Özdemir, hemşire olmanın sadece bir hastanede maaşlı çalışmaktan ibaret olmadığını belirterek, “Diplomalı hasta bakıcı kadın anlamına gelen hemşireliğe sadece bir meslek olarak bakmayın. Çünkü dünyanın her tarafında çok geniş bir hizmet alanı var. Yeter ki dil bilin. Böylelikle toplumun büyük kültürel hafızasına sahip olabilirsiniz. Hemşireler emekli olmaz. İnsan hayatı söz konusu olunca önce doktor, sonra hemşire akla gelir” dedi.

Rektör Özdemir, hemşirelerin mesleklerinde özellikle insan sevgisini en ön planda tutmaları gerektiğine dikkat çekerek, “Hemşirelik, insan sevgisi olmazsa eksik bir meslektir. Mesleğinize bu boyutuyla da bakın. ‘Ben bir insana hizmet ediyorum, acılarını dindiriyorum’ düşüncesinde olan hemşireler her zaman mesleklerinde daha başarılı olacaklardır” diye konuştu.

HKÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Zerrin Pelin de, hemşireliğin 1980’lerden sonra ayrı bir bilim dalı olarak kabul edildiğini, master ve doktora imkanıyla büyük bir ivme kazandığını dile getirdi. Prof.Dr. Pelin, “Günümüzde hemşireliği artık toplumu bilinçlendirme konusunda ön planda olan, sağlık politikaları üretmede söz sahibi olan, bilimsel araştırmalarla sağlık alanına katkı sunan bir meslek dalı olarak görüyoruz. Hem ülkemizde, hem dünyada hemşireliğe ihtiyaç artıyor. Bugün artık sadece beden değil, beyin gücüyle de sağlık alanında var olan hemşireler yetişmesi gerekiyor. Biz de bu konuda öğrencilerimizle omuz omuza, hem bilim üretmelerini teşvik ederken, hem de vizyonu geniş vatandaş olmaları için çaba sarfediyoruz” şeklinde konuştu.

HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç.Dr. Ayla Yava da, hemşireliğin tarihçesi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Açılış konuşmalarının ardından Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Aysun Perim Ketenciler ve Öğretim Görevlisi Suna Karakaş Doğan başkanlığında Araştırma Görevlisi Selver Güler tarafından ‘Her yönüyle hemşirelik’ konulu sunum yapıldı. HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu öğrencilerinin de sunum yaptığı programda hemşirelik duayeni Prof.Dr. Gülten Uyer’in söyleşisi ve öğrencilerin sağlıkta şiddeti konu alan tiyatro gösterisi büyük alkış aldı. Katılımcılara teşekkür belgesi ve karanfil dağıtılmasıyla program sona erdi.