HKÜ'de 'Katılım Bankaları' ele alındı

HKÜ'de 'Katılım Bankaları' ele alındı

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Bankacılık Sistemi, Katılım Bankaları (Faizsiz Bankacılık) konulu konferans düzenlendi.

HKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen konferansın açılışında konuşan HKÜ Öğrenci Dekanı Prof.Dr. Mustafa Uçar, katılım bankalarının ülke ekonomisi için önemli bir kurum olduğunu söyledi. Uçar, bu önemli konuyu toplumsal duyarlılık projesi çerçevesinde öğrencilerinin gayretiyle gündeme taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Türkiye’deki bankalar ve halihazırdaki durumları hakkında doyurucu bilgiler veren Kuveyt Türk Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Yemliha Gökçe de yeni adıyla katılım bankaları olan faizsiz bankacılığın işleyişi ve çalışma prensipleri hakkında bilgiler verdi. Özellikle fon toplama ve kullandırmada geleneksel bankalardan faizsiz bankaların farklarına değinen Gökçe, “Katılım bankaları özellikle katılım hesaplarına sabit bir faiz vermeyip, elde edilecek kar ve zarardan pay veriyorlar. Bu adalet açısından çok önemli. Çünkü bir taraf kaybederken, diğer taraf kazanmıyor. Karı da zararı da beraber paylaşılıyor. Fon kullandırmada ise paranın nasıl döneceği değil, etkili bir şekilde karlı yatırımın dönüştürülmesi amaçlanıyor. Bu şekilde hem ülke, hem firma, hem katılım bankası, hem de mevduat hesabı sahibi kazanmakta” dedi.

Gökçe, Kuveyt Türk olarak şube sayısının bu yıl sonu itibarıyle 270’e yaklaşacağını, yurtdışında da faaliyetlerine devam ettiğini ifade etti. Öğrencilerin toplumsal duyarlılık projesi kapsamında kendilerini davet etmelerinden çok memnun olduklarını da kaydeden Gökçe, HKÜ’deki hızlı gelişmeleri yerinde görmenin mutulluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.