HKÜ’de Koronavirüs Hakkında Bilgilendirme

HKÜ’de Koronavirüs Hakkında Bilgilendirme

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Akademisyenleri tarafından HKÜ Akademisyenlerine ve Öğrencilerine; son zamanlarda dünyayı tehdit eden bir virüs olarak ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) hakkında bilgilendirme yapıldı. Koronavirüsten korunma yöntemlerinin genel olarak anlatıldığı programda, sağlık çalışanlarının da dikkat etmesi unsurlarına değinildi. 

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede vaka sayısının olduğu Covid-19 denilen koronavirüs (corona virüsü) hakkında bilgilendirmeleri; HKÜ Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tülay Ortabağ ve HKÜ Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Murat Oktay yaptı. Korona virüsün nerede çıktığı, nasıl bulaştığı ve klinik özelliklerinin neler olduğunun anlatıldığı programda, virüsten nasıl korunulması gerektiğine vurgu yapıldı.  Sağlık çalışanlarının herhangi bir vaka karşısında neler yapması gerektiğine değinilen etkinlikte, enfeksiyon ve izolasyon önlemlerinin önemi anlatıldı. 

“DOĞANIN YAPTIĞI BİR ATAKLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Doğanın yaptığı bir atakla karşı karşıya olduklarını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Murat Oktay: “İnsanın doğaya olan mücadelesinde, kimi zaman doğa ataklar yapıyor. Doğanın yaptığı bir atakla karşı karşıyayız. Bu atak Covid 19 olarak adlandırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından paylaşılan korona virüsü hakkında raporu incelediğimde, 90 bini aşmış vaka sayısı var. Bu virüsün nasıl bulaşacağını nasıl bilmemiz gerekiyorsa, nasıl korunacağımız da bilmemiz gerekiyor. Virüs damlacık yoluyla bulaşıyor. Öksürük, hapşuruk ve salgılarla temas etmekle bulaşıyor. Öncelikle yakın mesafede çalışanlar, aynı ofiste çalışanlar, sınıf ortamları gibi yerlerde olan yerlerde enfeksiyon varsa biz de kendimizi virüsle temas etmiş sayabiliriz. Toplu ortamlarda daha dikkat etmeliyiz. Bizim havaalanlarımızda ve sınır geçiş noktalarımız da ateş ölçerle hastaların normal sıcaklığın üstünde olanlarını ayırıyoruz” dedi.  

“DAMLACIK VE İZOLASYON ÖNLEMLERİ ALINMALI”

Sağlık çalışanları olarak dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Tülay Ortabağ: “ Sağlık çalışanları olarak enfeksiyon zincirini kırmamız gerekiyor. Aynı ortamda bulunuyorsak maske kullanma, ıslak temizlik yapma, ortamı havalandırmak, güneş ışığına maruz bırakmamız gerekiyor.  Yani iyi uyumak, iyi beslenmek kapalı ortamlara girdiğimizde kendimizi korumak önemli. Hastanede muhtemel vakalarla karşılaşabilirsiniz. Her karşılaştığımız kişiyi potansiyel hasta olarak kabul edeceğiz. Ama tanı konulmuş kişiye temasımızda daha çok önlem almamız gerekiyor. Covid-19 tanısı almış kişiler mekanik solunum destek sağlayabilecek multidisipliner hastanelerde takip ve tadavi edebilirler.  Sağlık kuruluşlarında standart enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri uygulanmalı. Buna ek olarak temas ve damlacıkla bulaşmadan korunma önlemlerinin uygulanmasına hasta taburcu olana kadar devam edilmeli. Covid-19 varlığı düşünülen vakalara, standart temas ve damlacık izolasyonu önlemleri alınmalı” ifadelerini kullandı.