HKÜ'de Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Zaferi gösterisi

HKÜ'de Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Zaferi gösterisi

 

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde (HKÜ) Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümü, İstiklal Marşı’nın kabulünün 92. yıldönümü şair Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.

HKÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Tiyatro Kulübü tarafından Hukuk Fakültesi Amfisi’nde düzenlenen program kapsamında Çanakkale zaferini konu alan fotoğraf sergisinin gezilmesinin ardından, İstiklal Marşı büyük bir coşkuyla okundu. ‘Hey onbeşli’ türküsünün gerçek hikayesinin anlatıldığı belgesel gösteriminin ardından konuşma yapan HKÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hanifi Aslan, şair Mehmet Akif Ersoy’un her zaman İstiklal Marşı’yla hatırlandığını, ancak onun şairliğinin yanında örnek bir vatansever olduğunu dile getirdi.

HKÜ öğrencilerinin ‘Çanakkale destanı’ adlı oratoryosu büyük alkış alırken, ‘Çanakkaleden havadis var’ adlı tiyatro gösterisi de izleyenleri duygulandırdı. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mahmut Öztürk’ün şiirleriyle renklendirdiği, Doç.Dr. Hüseyin Akpınar yönetimindeki ‘Bestelerle Çanakkale’ konseri ise izleyicilere keyifli saatler yaşattı.