HKÜ'de 'Muhabbet Aşk ve Sevgiye Farklı Bir Yaklaşım' konferansı

HKÜ'de 'Muhabbet Aşk ve Sevgiye Farklı Bir Yaklaşım' konferansı

 

PROF.DR. UÇAR: SEVGİ ÖLÇÜLÜ VE YERİNDE OLMALIDIR

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Uçar, “Eşler birbirine Allah’ın hediyesi olduklarından peygamber hırkasından daha kıymetlidir. Sevgi ölçülü ve yerinde olmalıdır” dedi.

HKÜ Kültür ve Talebe Birliği Kulübü, Milli Türk Talebe Birliği ve Genç Birlik tarafından HKÜ Hukuk Fakültesi Amfisi’nde ‘Muhabbet, Aşk ve Sevgiye Farklı Bir Yaklaşım’ konulu konferans düzenlendi. Öğretim elemanları, HKÜ öğrencileri ve Şahinbey Belediyesi’ne bağlı Mimar Sinan Gençlik Merkezi öğrencilerinin ilgi gösterdiği konferansa  konuşmacı olarak katılan HKÜ Öğrenci Dekanı, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Uçar, sevginin iyiye kullanıldığında insanı yükseklere, kötüye kullanıldığında da insanı alçaklara götürebildiğine dikkat çekti. Sevginin ölçülü ve yerinde olması gerektiğini belirten Prof.Dr.Uçar, eşleri peygamberin kendilerine hediye edeceği hırka ile karşılaştırdı. Prof.Dr. Uçar, “Eşler birbirine Allah’ın hediyesi olduklarından peygamber hırkasından daha kıymetlidir. Karşılıklı hürmet ve muhabbetle hayat daha tatlı hale gelir” diye konuştu. Anne-babayı da altın yumurtlayan tavuğa benzeten Prof.Dr. Uçar, “Anne-baba cennete gitmeye vesile oldukları için onlara iyi bakılması, kıymetlerinin bilinmesi ve saygılı olunması gerekir” dedi.

Konuşmasında şükür kavramına da değinen Prof.Dr. Uçar, nimetlerin israf edilmeden, gönderene de teşekkür edilerek yenilmesi, ayrıca insanın kendi nefsini sevmesi, onu terbiye edip iyi yola yönlendirmesi gerektiği görüşünü bildirdi.