HKÜ'de "Öcüler Hukukundan Ölçüler Hukukuna Uzun İnce Bir Yoldayız" Konferansı Yapıldı

HKÜ'de "Öcüler Hukukundan Ölçüler Hukukuna Uzun İnce Bir Yoldayız" Konferansı Yapıldı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen ve 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Dersi olan “Öcüler Hukukundan Ölçüler Hukukuna Uzun İnce Bir Yoldayız” Konferansı, 24 Eylül 2014 tarihinde Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Amfisi’nde yapıldı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Amfisi’nde, HKÜ Hukuk Fakültesi’nin düzenlemiş olduğu konferansa, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku ABD Başkanı Sayın Prof.Dr. Adem Sözüer konuşmacı olarak katıldı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin organize ettiği “Öcüler Hukukundan Ölçüler Hukukuna Uzun İnce Bir Yoldayız” Konferansına; HKÜ Mütevelli Heyeti Danışmanı Sayın Songül Kalyoncu, Gaziantep Barosu Başkan Vekili Av. Bektaş Şarklı, Oğuzeli Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sait Kılıç, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Tamer Yılmaz, HKÜ Akademik & İdari Personeli ve HKÜ öğrencileri katıldı.

Konferansın Açılış Konuşmaları; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Şaban Kayıhan tarafından yapıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Şaban Kayıhan; “2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının hepinize ve hepimize hayırlı olmasını yürekten temenni ediyorum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku ABD Başkanı Sayın Prof.Dr. Adem Sözüer hocamız bizleri kırmayıp buraya kadar teşrif etti. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise; “Hasan Kalyoncu Üniversitesi 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Hukuk Fakültesi Açılış dersine hepiniz hoşgeldiniz. Hukuk Fakültesi Üniversitemizin lokomotif ve lider Fakültelerinden birisidir. Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep dışında da çok  iddialı. Çok kısa zamanda tüm yurda yayılacağını umuyoruz. Sevgili Öğrenciler,  önünüzde çok önemli bir akademik yıl var. Açılış dersinizin hepinize hayırlı olmasını temenni ediyor, Sayın Prof. Dr. Adem Sözüer hocamıza hoşgeldiniz diyor kendilerine üniversitemize teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Sayın Prof. Dr. Adem Sözüer; “İnsanlığın sürekli olarak bazı şeylerden korkutularak bir takım haksızlık rejimleri kurduklarına tanık olduk. Hep bir takım Öcüler gösteriliyor ve insanlar bu Öcülerden korkutularak bazı haksızlık rejimleri oluşturuluyor. Bu sadece Orta Çağ’a özgü değildir. İnsanlığın birçok devresinde birçok toplumda Öcüler olmuştur. Bizim ülkemizde de Öcüler olmuştur. Hukukçu duygularına, korkularına göre hareket eden değil, Hukuk normlarına göre hareket eden kişidir. Bu çok zor bir şeydir. İnsanın kendi kişiliğinden sıyrılmasını gerektiren bir şey. Hukukçular bir cübbe giyer, bunun anlamı şudur. Bunun altında Ahmet, Mehmet yoktur. Bunun altındaki kişi hukukçu. Orda kim olursa olsun aynı Hukuku söyleyecek. O yüzden insanın kendi kimliklerinden, kişiliğinden sıyrılarak karar verme yetkisi zor bir iştir.  Bu yüzde yüz olabilir mi? Ona ne kadar yaklaşırsak, o kadar adil oluruz. İşte  bu özerk kişilikte, bu tarafsız kişilikte hukukçunun önundeki en büyük engellerden biri Öcüler Hukuku” diyerek konuşmasına devam etti.

Konferans’ın sonunda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku ABD Başkanı Sayın Prof.Dr. Adem Sözüer’e hediye ve plaket takdimi yapıldı.