HKÜ'de Suriye Bağlamında Bölgesel ve Küresel Güçlerin Ortadoğu Politikası Ele Alındı

HKÜ'de Suriye Bağlamında Bölgesel ve Küresel Güçlerin Ortadoğu Politikası Ele Alındı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Ortadoğu Araştırmalar Merkezi (KalMEC) ve Ortadogu Barış kulübü tarafından ‘Suriye Bağlamında Bölgesel ve Küresel Güçlerin Ortadoğu Politikası’ konulu panel, Stratejik Düşünceler Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin’in katılımı ile gerçekleştirildi. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinin yoğun bir ilgi gösterdiği panelde, genel olarak özellikle Suriye üzerinde uygulanan ve bölge genelini etkileyen politikalar ele alındı.

 

Doç. Dr. Mehmet Şahin; HKÜ’de “Suriye Bağlamında Bölgesel ve Küresel Güçlerin Ortadoğu Politikası” üzerine yapılan ve Ortadoğu Araştırmalar Merkezi (KalMEC) tarafından organize edilenpanelde öğrencilerle buluştu.

Panele; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tamer Yılmaz, Stratejik Düşünceler Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin, KalMEC Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak, HKÜ Akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılışında konuşma yapan HKÜ Rektörü Prof.Dr. Tamer Yılmaz; “Üniversite olmanın bazı ilkeleri var. Bunlar malumunuz çok iyi bir eğitim, öğretim vermektir. Hasan Kalyoncu Üniversitesi bunu başarı ile yönetiyor. Üniversitenin temel görevleri arasında yeralan AR-GE faaliyetleri çok önemlidir.Çok değerli insanların Üniversitemize gelip sunumlar yapmasını, bildiriler sunmasını çok önemsiyoruz.Bir sloganımız var, bu vesileyle onu da söylemek istiyorum, ‘sadece derslere girmekle bir meslek sahibi olunmaz’. Dersleriniz çok iyi olacak ama mutlaka onun dışında bir takım aksiyonların ve aktivitelerin içerisinde olacaksınız. Bugün burada çok önemli bir etkinliği gerçekleştiriyoruz.Doç. Dr. Mehmet Şahin’ne hoşgeldiniz diyor ve kendilerine Üniversitemize teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Konuşmasında “Suriyelilerin iradeleri, Suriyelilerin elinden alındı” diyen Doç. Dr. Mehmet Şahin, Suriye'deki savaşın şu ana kadar bölgesel bir meseleyken Rusya'nın dahil olmasıyla küresel devletlerin rekabet alanına dönüştüğünü belirtti. Şahin, artık Suriye'de yerel güçlerin biz barıştık, anlaştık deseler dahi küresel güçlerin buna izin vermek istemeyeceğini ifade etti.

 

Ayrıca panele katkısı için Doç. Dr. Mehmet Şahin’ne ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaztarafından plaket takdim edildi.

 

Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi