Hkü'den Kosova'ya Eğitim Desteği

Hkü'den Kosova'ya Eğitim Desteği

İki Üniversite Arasında Eğitim İşbirliği Protokolü İmzalandı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) uluslararası başarılarını sürdürmeye devam ediyor. Yurtiçi birçok üniversite ve kurumla çeşitli eğitim protokolleri düzenleyen HKÜ, bu kez başarısını yurtdışına da taşıyarak, Kosova Prızren Ukshın Hotı Üniversitesi arasında “Eğitim İşbirliği” protokolu imzaladı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Kosova Prızren Ukshın Hotı Üniversitesi arasında imzalanan; “Eğitim İşbirliği Protokol İmza Töreni”, Hasan Kalyoncu Üniversitesi rektörlük binası senato toplantı salonunda gerçekleştirildi. Törene; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramë Vataj, Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi yetkilileri, HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Özbay, HKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şener Büyüköztürk ve HKÜ yöneticileri katıldı.

İki üniversite arasındaki eğitim işbirliği protokolü, eğitim alanını kapsamakta. Protokol kapsamında; “Öğretim Elemanları Arasında Değişim Projesi”, “Öğrenciler Arasında Değişim Projesi”, “Araştırma Projesi”, “Eğitim Hizmet Projeleri” ve “Diğer Projeler” yer almakta.

İmzalanan protokol, ortak araştırma, konferans, sempozyum gibi faaliyetler ve ek olarak araştırmacıların değişimi, karşılıklı olarak faydalı akademik program ve derslerin geliştirilmesi, her iki tarafında ilgilendiği alanlarda bilgi ve materyal değişimi, lisans ve lisansüstü öğrencilerin değişimi ve bilimsel yayınların basımında olası iş birliğini kapsıyor. Öğrenim kalitesinin artırılması ve üniversiteler arasında işbirliğinin artırılması amaçlı kurulan bu birlik sayesinde üniversiteler arasında uluslararası konferanslar ve diğer etkinliklerin düzenlenmesinin de kolaylaşacağı belirtildi.

Kosova'daki üniversitede 3 dilde eğitim yapıldığını hatırlatan Yılmaz, "Oldukça iyi ve gelişmiş bir üniversite. Türkçe eğitimi yapan bölümleri de var. Bu iş birliği sayesinde güçlerimizi birleştireceğiz." dedi.

Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rame Vataj ise anlaşmanın her iki üniversitenin eğitimini güçlendireceğini vurguladı.

Kosova'nın ikinci büyük üniversitesi olduklarını hatırlatan Vataj, şöyle konuştu:

"En önemli özelliğimiz, Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça eğitim vermemiz. Şimdiye kadar Türkiye'de 20 üniversiteyle anlaşma yapıldı. Burada yaptığımız anlaşmaları uluslararası saymıyorum, çünkü bizim Türkiye ile aramızda bir sınırımız yok, kardeş ülkeleriz. Ondan dolayı Türkiye'de yapılan anlaşmaların, Kosova'da yaşayan Türklerin yararına dokunacağını umut ediyorum. Bu bakımdan da bu anlaşmanın imzalanması bizim için çok önemli."

Her iki üniversite karşılıklı olarak hediye ve plaket taktim etti. HKÜ Rektörü Yılmaz, Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi Rektörü Vataj’a plaket ve hediye taktim ederken, Rektör Vataj’da Rektör Yılmaz’a plaket ve hediye taktim etti. Tören toplu fotoğraf çekimleriyle sona erdi.