İlk ve Acil Yardım Hizmetlerinin Kalitesi Yükseliyor

İlk ve Acil Yardım Hizmetlerinin Kalitesi Yükseliyor

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Meslek Yüksekokulu,  İlk ve Acil Yardım (Paramedik) Bölümü tarafından, acil sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmek adına “PESAD” adıyla bir Dernek kuruldu.

Türkiye'de hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlamak adına kurulan “PESAD”, birçok ilk ve acil yardım hizmetlerinde oluşan veya oluşabilecek problemleri çözmeyi amaçlıyor. Bunun yanı sıra ilk ve acil yardım hizmetlerinin daha iyi ve daha modern şekilde gelişmesi için emek sarf edecek olan Dernek, birçok hizmetide beraberinde sunacak. “PESAD”ın; Türkiye Üniversiteleri Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Programları için standardizasyonları belirlemek, mesleki eğitimlerinin standardının yükseltilmesi için bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapmak, belirlenen standartlar çerçevesinde değerlendirme, akreditasyon çalışmalarını sağlamakamaçları için kurulduğu Dernek yetkilileri tarafından belirtildi.

Kurucu Yönetim Kurulunda birçok akademisyenin olduğu “PESAD”ın kurucu kadrosunda: Başkan olarak; Yrd. Doç. Dr. Semra Çelikli (HKÜ Meslek Yüksekokulu Müdürü), Sekreter olarak; Yrd. Doç. Dr. Ali Ekşi, Üye olarak ise; Çağlar Uz (Muhasip Üye), Doç. Dr. Sevgi Özkan, Yrd. Doç. Dr. Cihangir Özcan, Yrd. Doç. Dr. Tijen Ercal, Yrd. Doç. Dr. Kenan Süha Arserim, Öğr. Gör. Nursun Üstünkarlı, Öğr .Gör. Melahat Kızıl, Öğr. Gör. Suna Eroğlu Aygül, Tolga Ayla gibi birbirinden önemli isimlerin yer aldığı açıklandı.