İngilizce Öğretmenleri HKÜ'nün 2. ELT Konferansı'nda Buluştu

İngilizce Öğretmenleri HKÜ'nün 2. ELT Konferansı'nda Buluştu

 

2. ELT KONFERANSI: DİLBİLGİSİNİ HAYATA GEÇİRMEK

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından düzenlenen 2. ELT Konferansı kapsamında dünyaca ünlü dil eğitim uzmanı Prof. Penny Ur Gaziantep’te İngilizce öğretmenleriyle buluştu.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından düzenlenen 2. ELT Konferansı’nda, İngilizce öğretmenlerine yabancı dil öğretim yöntemleri anlatıldı. ‘Bringing Grammar to Life’ (Dilbilgisini Hayata Geçirmek) başlıklı konferansa bu yıl konuşmacı olarak dil eğitimi alanında büyük ün yapan Prof. Penny Ur ve Oxford Üniversitesi öğretim üyelerinden Jon Hird konuşmacı olarak katıldı.

İngilizce öğretmenleri için hizmet içi eğitimi görevi de üstlenen ve uluslararası alanda isim yapmış konuşmacıları dinleyicilerle buluşturan konferansın açılış konuşmasını, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bayram Peköz yaptı. Dr Peköz konuşmasında, dilbilgisi kitaplarının, öğrenilen dil yapılarını hayata geçirme ve gerçek yaşamla bağdaştırma konularında eksiklikler taşıdığını belirterek, dilbilgisi kitaplarının geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Dilbilgisinin öğretilmesinde kullanılan metinlerin kavranılmasında yaşanılan bilişsel zorlukları da vurgulayan Dr. Peköz, öğrenilen yapının sadece yazma odaklı değil, sözel çalışmalarla da pekiştirilmesi gerektiğini belirterek çeşitli önerilerde bulundu.

Tüm Türkiye’den katılımın sağlandığı konferansta, ‘Dilbilgisi öğretiminin diğer dil becerileriyle iç içe öğretilmesi, dilbilgisi öğretiminin gerçek yaşamla bağdaştırılması ve dilbilgisine kullanılırlık kazandırılması’ konuları uygulamalı olarak anlatıldı. Prof. Penny Ur, ‘Dilbilgisi Öğretimi: Araştırma, Teori ve Uygulama’ başlıklı sunumunda dilbilgisinin öğretilmesi konusunda dinleyicilere uygulamalı bilgiler sundu. ‘Konuşma Dilinde Kullanılan Dilbilgisi’ başlıklı sunumunu gerçekleştiren Jon Hird ise, yazı ve konuşma dilinin farklılığına değinerek konuşma dilinde kullanılan yapıların öğretilmesi konusunda uygulamalı örnekler verdi.

Konferans, ana konuşmaların ardından öğleden sonraki oturumlarda çalıştay (workshop) uygulamaları ile tamamlandı. Katılımcılara yönelik sertifika programının ardından konferans sona erdi.