Kadınlar Gazikent'e Hazırlanıyor projesi

Kadınlar Gazikent'e Hazırlanıyor projesi

GÖÇLE GELEN KADINLARA EĞİTİM

Gaziantep’e göçle gelen 75 kadına, kentsel yaşamın beraberinde getirdiği çeşitli zorluklara göğüs gerebilmeleri amacıyla hayata geçirilen ‘Kadınlar Gazikent’e hazırlanıyor’ projesiyle mesleki eğitim verildi.  

Proje, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Şahinbey Halk Eğitim Merkezi, Nakıp Ali Sinemaları, Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı, Gaziantep Barosu ve Şahinbey Kaymakamlığı ortaklığı ile hayata geçirildi. Bu kapsamda Gaziantep'e göçle gelen 75 kadına, kentsel yaşamın beraberinde getirdiği çeşitli zorluklara göğüs gerebilmeleri amacıyla çeşitli meslek öğretilip, eğitimlerle bilinçlendirildi.

HKÜ Hukuk Fakültesi Amfisi’nde düzenlenen projenin sertifika ve kapanış törenine Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, HKÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir, Şahinbey Halk Eğitim Müdürü Salih Erdemci, akademisyenler, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Proje hakkında bilgi veren HKÜ Araştırma Görevlisi Mehmet Örfi Sönmez, “Yoksulluğun kadınlaşması, kadının sosyal ve kültürel yaşamın dışına itilmeye çalışılması, sahip olduğu haklardan mahrum bırakılması veya bırakılmaya çalışılması ne yazık ki ülkemizin ve dolayısıyla Gaziantep’imizin temel sorunları arasındadır. Bu sorunlarla ilgili elbette gerek aile, gerekse bir çok sivil toplum kuruluşumuz çözüm arayışı içerisindeler. Biz de bu projeyle topluma hizmet etmek, toplumun sorunlarına çözümler üretmek ve yürütmek olan HKÜ olarak, sorunların çözümleri için ne yapabiliriz düşüncesi ile yola çıktık” dedi.

FARKLI HAYATLARLAR, FARKLI KÜLTÜRLER

Bu doğrultuda çeşitli hedefler belirlediklerini kaydeden Sönmez şunları söyledi: “Tüm bu hedeflerimiz doğrultusunda kadınlarımıza kazandırmayı düşündüğümüz bilgi ve becerileri, mesleki eğitimler ve sosyal faaliyetler başlığı altında topladık. Toplum Destekli Polisimiz ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ve bir çok sivil toplum kuruluşu aracılığıyla ulaştığımız 75 kadına Şahinbey Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde takı tasarımı, cam seramik boyama eğitimlerinin verilmesini sağladık. Şahinbey Belediyemizin desteği ile Şıhcan Gençlik Merkezi’ndeki derslikleri kullandık. Şahinbey Kaymakamlığımızın yürüttüğü bir proje ile kreş imkanından yararlandık. Gaziantep Baromuz ve üniversitemiz akademik kadrosunun desteğiyle kadınlarımıza aile içi iletişim, kadın hakları, kadın sağlığı konularında eğitimler verildi. Büyükşehir Belediyemiz ve Nakıp Ali Sinemaları’nın desteğiyle tiyatro ve sinema gösterimlerine dahil olduk. Zeugma Mozaik Müzesi gezisi, ağaç dikme ve kan bağışında bulunma gibi sosyal faaliyetlerde bulunduk. Bu proje ile bir çok farklı hayatı ve farklı kültürleri tanımış olduk. Toplulumumuzun paylaşma ruhunu yeniden keşfettik. Bu projeyi finanse eden Kalkınma Bakanlığı’na ve SODES birimi çalışanları ile üniversitemiz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”  

HKÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir de, kadınların sorunlarının farkında olduklarını, eğitim, meslek ve beceri edindirerek istihdam oluşturma, demokratik katılım, eşitlik ve temel insan haklarının yaygınlaştırılması ve toplumda yerleşmesi bağlamında bu sorunları çözmede öncülük etmek istediklerini söyledi. Rektör Özdemir, “Bilgi temelli toplum oluştururken en büyük hedefimiz kadınları bilgilendirmek, toplumsal süreçlere dâhil etmek ve meslek sahibi olmaları sağlamaktır. Bu çerçevede iyi bir örnek olarak SODES’le birlikte yaptığımız bu proje ile kadınlarımıza eğitim verdik ve mesleki beceriler kazandırdık. Kadınlarımıza kentsel yaşamın beraberinde getirdiği çeşitli zorluklara göğüs gerebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgiyi kazandırdık ve yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri için onlara yol göstermeyi amaçladık. Bu çorbada tuzu olan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

HKÜ’NÜN DESTEĞİ TAKDİRE ŞAYAN

Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ise konuşmasında, nüfus, ekonomik ve sosyal gelişmişlik açısından dünyanın 9’ncu yerleşim yerleri arasında olan Gaziantep’te yapılan bu projenin çok önemli olduğunu dile getirdi. Eğitimin odağına kadının konulmasının önemli bir nokta olduğuna değinen Çakıroğlu, “SODES olarak Gaziantep’te böyle bir hamlenin HKÜ tarafından yürütülmesi bizim açımızdan takdire şayandır. Kendilerini tebrik ediyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde benzeri projelerde de HKÜ’yü yanımızda görmeyi arzu ediyoruz. Kadınlarımızın da aldıkları eğitimleri özel hayatlarında da devam ettirmelerini diliyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verilirken, projeye destek veren çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerine de plaket takdim edildi. Programın sonunda ise mesleki eğitim gören kadınların el emeğiyle yaptıkları takı tasarım ve seramik boyama sergisi gezildi. Program kokteyl ile son buldu.