Malatya'da Doğru Meslek Seçimi Anlatıldı

Malatya'da Doğru Meslek Seçimi Anlatıldı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), sınav motivasyonu, sınav kaygıları, doğru meslek ve kariyer seçimi gibi konularda seminerler düzenlemeye devam ediyor. HKÜ, üniversite adayı öğrenciler için büyük önem arz eden bu seminerlere bir yenisini daha ekleyerek, Malatya’da öğrencilerle buluştu.

Malatya Halk Eğitim Merkezinde yapılan seminer, yüzlerce üniversite adayı öğrencinin katılımıyla ve yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Seminere; HKÜ’den Rektör Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve HKÜ Mütevelli Heyeti Danışmanı Songül Kalyoncu katıldı.

Öğrencilere doğru meslek seçimleri ile ilgili önemli söylemlerde bulunan; HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, şunları anlattı: “Çok değerli gençler; bir kariyer toplantısı yapıyoruz. Bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle kendi karakterinizi çok iyi tanıyor olmanız gerekiyor. Burada rehberlik öğretmenleri size fayda sağlayacaktır. Ama önce kendinizi bir gözden geçirmeniz gerekiyor. Hangi meslekte hangi kariyer planında mutlu olacaksınız bunu bilmeniz lazım. Devamlı birtakım klişe meslekler üzerinde duruluyor. ‘Evet bunlar önemli ama gerçekten bu bölümleri istiyor muyuz?’ diye düşünün daha sonra tercih yapınız. Eğer bir meslek seçecekseniz, mesleğin kendisinden çok sizin o meslekle ne kadar uyuştuğunuz önemli. Benim en büyük tavsiyem önce mesleği iyi seçmek ondan sonra üniversite tercihi yapmak gerekir.

 

Üniversitelerin 3 temel görevi var, bunları mutlaka incelemeniz lazım. Birincisi eğitim ve öğretimi çok iyi yapması ki, genellikle çok üniversite bunu çok iyi yapar ama diğer noktalara dikkat etmez. Önemli olan diğer maddeler ise bir üniversitenin, araştırmacı ve gelişimci bir nesli yetiştirmesinin gerekliliğidir. HKÜ sizin üniversiteniz, biz her zaman sizlere gelemesek de siz istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Ayrıca üniversitemiz çok iddialıdır. Bölgenin ilk vakıf üniversitesi ve İstanbul’daki birçok üniversiteden daha başarılıdır” dedi.

 

Programdan sonra öğrenciler yapılan seminerin kendileri için çok etkili olduğunu ifade ederek, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ı çok sevdiklerini ve çok enerjik olduğunu belirttiler. Ayrıca öğrenciler, yapılan seminerin doğru meslek seçmelerinde yardımcı olacaklarını söyleyerek, HKÜ’ye ve Rektör Yılmaz’a teşekkür ettiler.