Muhtarlar Akademisi Başladı

Muhtarlar Akademisi Başladı

Gaziantep’teki muhtarlar Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) akademisyenlerince verilen eğitimlerle gelişiyor.

Muhtarların, yerel yönetimlerde toplam kaliteyi artırmak ve daha etkin bir yönetim sağlayabilmeleri için Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği “Muhtar Akademisi” Hasan Kalyoncu Üniversitesinde başladı. HKÜ ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle “Uygulamalı Eğitim’’ programı düzenlendi. HKÜ’de düzenlenen eğitimlerin ilk dersine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve muhtarlar katıldı.

Açılış konuşması yapan Prof. Dr. Tamer Yılmaz; “Bugün Muhtar Akademisinin ilk günü ve açılışını yapıyoruz. HKÜ olarak toplumla bütünleşik üniversite sloganını benimsedik. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak şuana kadar; Çocuk Üniversitesi, Anne Üniversitesi, Esnaf Üniversitesi, Sanayi Üniversitesi, KOBİ Akademi, Girişimcilik Akademisi ve Gelişim Akademisi isimleriyle çok değişik projeler ürettik. 3 yıl içerisinde yaklaşık 2000 kişiye sertifika ve eğitimler verdik. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle yaptığımız bu projenin içerisinde yer almaktan çok mutluyuz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise; “Öğrenmenin bir yaşı yok ve hayat da bir okul. Dolayısıyla bizim bilgiyi her yönden almamız ve sizin gibi yerel liderlerin, bizim gibi halka hizmet eden kişilerin mutlaka günün gerektiği bilgilere ulaşması gerekiyor. Günümüz bilgi ve teknoloji çağı. Bilgi ve teknoloji çağının bütün imkanlarını ve fırsatlarını önce bunu sunanların bilmesi gerekiyor. O yüzden hepimiz sürekli kendimizi yetiştirmeliyiz. Aksi takdirde bilgi ve teknoloji çağının gereğini yapamayız” dedi.

Merkez ve ilçelerdeki muhtarlara, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde akademisyenler tarafından eğitim verilmeye başlandı. Eğitim programında; “Resmi Yazışma Teknikleri”, “Kişisel İletişim Becerileri”, “Halk Sağlığı”, “Uyuşmazlık Arabuluculuk”, “İnsan Hakları”, “Kamu Yönetimi”, “Liderlik ve Girişimcilik” ve “Temel Bilgisayar” gibi konular anlatılacak.

Eğitimler bugün başlayarak toplamda bir ay sürecek ve her grup 8 gün eğitim alacak. Toplamda 4 grup olarak, iki grup gündüz iki grup akşam eğitimlere devam edecek. Eğitimler sonunda Muhtar Akademisi Mezuniyet Töreni düzenlenecek.