Mülteci Kadınlar Araştırma ve Sonuçları HKÜ'de Açıklandı

Mülteci Kadınlar Araştırma ve Sonuçları HKÜ'de Açıklandı

“Mülteci Kadınlar Araştırma ve Sonuçları”Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ)Hukuk Amfide, Gaziantep Protokolünün birbirinden önemli isimleri ve yoğun katılımcı kitlesiyle gerçekleştirildi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Gaziantep Temsilciliği ve Mozaik Kadın, Aile ve Eğitim Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ortaklığında, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin katkıları ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın hibe desteği ile “Gaziantep’teki Mülteci Kadınlar ve Ailelerine Yönelik Sosyal UyumAraştırma Projesinin Sonuçları”açıklandı.

Mülteci Kadınlar Araştırma Projesi ve Sonuçları; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kurucu Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, Mozaik Kadın ve Aile Derneği Başkanı Rabia Aldemir ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Gaziantep Temsilcisi Esra Ercan’ın sunumlarıylaHasan Kalyoncu Üniversitesi’ndeaçıklandı.

“Savaş ve çatışmaların en masum kurbanları kuşkusuz kadın ve çocuklardır” diyen HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz sunumunda şu ifadelere yer verdi. Yılmaz; “Politik çatışmalar ve iç hesaplaşmalar nedeniyle fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak olumsuz etkilenen milyonlarca kadın ve çocuk yakınlarını kaybetmekte; fiziksel, duygusal veya cinsel istismara uğramaktadır. Gaziantep’te bulunan Suriyeli kadın misafirlerin durumları hakkında bilgi edinmek, karşılaştıkları problemleri saptamak ve özellikle yaşadıkları trajediye dikkat çekmek üzere Hasan Kalyoncu Üniversitesi, KADEM ve Mozaik Kadın Aile ve Eğitim Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile birlikte, “Gaziantep'teki Sığınmacı Kadınlara ve Ailelerine Yönelik Sosyal Uyum Projesi” gerçekleştirildi” dedi.

“Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi yetiştiren üniversiteler, eğitim hayatının en önemli basamaklarından biridir” diyen Yılmaz; “Üniversitelerimiz sadece eğitim kurumları değildir, üniversitelerin aynı zamanda;araştırma, bilgi üretme, bilgiyi dönüştürme, toplumsal değişimi analiz etme gibi görevleri de vardır. Hepinizin bildiği gibi, ülke olarak çok önemli bir toplumsal değişim sürecinden geçiyoruz. Bu süreçte, üniversitelerimize büyük görevler düşüyor. Bulunduğu şehrin nabzını tutabilmek, yerel sorunları teşhis edebilmek, sorunlara çözüm üretmek, üniversitenin temel işlevlerindendir. Biz de Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, tüm disiplinlerde olduğu gibi toplumsal problemlerle mücadele konusunda da öncülük etmeye gayret göstermekteyiz” dedi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen araştırmanın sonuç raporuna göre;mültecilerin durumuna hak temelli bakılması, durumun emniyet ve güvenliğe indirgenmemesi, Suriyeli işgücü kapasitesine yönelik envanter çalışmasının yapılması, verilen psikolojik destek sürecinde tercüman yetersizliğininveeğitim sorunlarının giderilmesi için çalışmaların yapılması, okul öncesi çocukların tespit edilerek eğitime hazırlanması ve uluslararası işbirliğiyle tampon bölgenin kurulması tespitlerinde bulunuldu.