Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından düzenlenen; baharın başladığı ve doğanın uyandığı gün olarak kabul edilen “Nevruz Bayramı”, Üniversitemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Baharın müjdeleyicisi olan Nevruz Bayramı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde kutlandı. Gerçekleştirilen Nevruz Kutlama Programına, HKÜ Rektör Prof.Dr. Tamer Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. M. Hanifi Aslan, Genel Sekreter Ümit Şahnaoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Öztürk, çok sayıda HKÜ Akademik, İdari personeli ve öğrencileri katıldı.

Kutlama etkinliği, Prof.Dr. Tamer Yılmaz'ın yaptığı açılış konuşması ile başladı. Rektör Yılmaz konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Nevruz; tarihi bakımdan Hun, Göktürk, Uygur, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde bir örfi bayram olarak kabul edilmiştir. Nevruz, ortak bir kültüre, birlik ve beraberlik içinde sahip çıkar. Nevruz; tabiatın canlanması, çiçeklerin açması ve tabiattaki tüm canlıların hayatında bir takım fizyolojik ve psikolojik değişikliklerin meydana geldiği bir dönem demektir. Nevruz; toplumlarda milli birlik ve beraberliğin ve birarada yaşama arzusunun kuvvetlenmesindeki en önemli unsurdur. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Nevruz Bayramınızı kutluyor,  birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diliyorum” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi bahçesinde Rektör Yılmaz tarafından Nevruz ateşinin yakılmasının ardından katılımcılar, yanan ateşin üzerinden atlayarak Nevruz coşkusuna ortak oldu. Program, yumurta tokuşturma yarışması ile devam etti ve birlik beraberlik içerisinde halaylar çekildi. Birarada eğlenmenin keyfini çıkartan öğrencilerin coşkusu görülmeye değerdi.