Öğrenciler Oryantasyon Programıyla Üniversiteye Daha Kolay Uyum Sağlıyor

Öğrenciler Oryantasyon Programıyla Üniversiteye Daha Kolay Uyum Sağlıyor

Hasan Kalyoncu Üniversitesi; bu yıl aralarına yeni katılan öğrencilerine özel, üniversiteyi ve Gaziantep’i tanıtmak amacıyla, 4 gün sürecek kapsamlı bir “Öğrenci Oryantasyon (yeni öğrencilerin üniversite hayatına adaptasyonu) Programı” düzenliyor.

HKÜ’ye yeni başlayan öğrencilerin; üniversite ve kampüs yaşamına uyum sağlamalarını kolaylaştırmak ve üniversitenin yapısına ve olanaklarına hızla adapte olmalarına yardımcı olmak amacı ile HKÜ tarafından düzenlenen öğrenci oryantasyon programının ilk gününde HKÜ’nün; Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu ve idari birim tanıtımları yapıldı.

2016-2017 eğitim-öğretim yılında HKÜ’yü tercih ederek, bu yıl HKÜ ailesine yeni katılan öğrencilere yönelik olarak düzenlenen oryantasyon programının açılışına; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı İsmail Karaosmanoğlu, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

HKÜ En Çok Tercih Edilen Vakıf Üniversiteler Arasında İlk On İçerisinde

Hasan Kalyoncu Üniversitesinin her alanda gelişime önem veren bir üniversite olduğunu belirten Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “2016-2017 eğitim öğretim yılında 24 bölümde eğitim veriyoruz. İki yıldan beri yüzde yüz doluluk oranına ulaşıyoruz. En çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk on içerisinde yer alıyoruz. 9 bölümümüz ise vakıf üniversiteleri arasında taban puanı bakımından en yüksek puanla öğrenci alarak bütün vakıf üniversiteleri arasında ilk 5’e girmeyi başardı. 15 bölümümüz ise ilk 10’da yer alıyor. Öğrencilerimizin eğitim öğretim, Ar-Ge ve sosyal sorumluluk projelerine büyük önem vermesi gerekmektedir. Sadece eğitim öğretimin yapıldığı yerlere üniversite diyemeyiz. Üniversitelerde eğitim öğretimin yanı sıra mutlaka Ar- Ge ve sosyal sorumluluk da olmalıdır” şeklinde konuştu.

Bölgenin İlk Vakıf Üniversitesi

Açılış konuşması yapan HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, “Hasan Kalyoncu Üniversitesi Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı tarafından bölgenin ilk vakıf üniversitesi olarak kuruldu. 28 ilde vakıf yatırımı yüksek öğretim kurumu olarak ilk kurulan vakıf üniversitesidir. Üniversitelerimiz niceliğin niteliklerle ayrıştığı dünyada evrensel bilgi ve belgelerin sürekli güncellenen müfredatın takip edildiği, akademik kariyerin, araştırmaların, uzmanların, doktorların ve bilim adamlarının yetiştiği yerdir. Üniversiteler ayrıca ülkemizin insan kaynağının da yetişmesinde önemli rol oynayan kurumlarımızdır. Üniversitemizde bursluluk oranı yüzde 40 seviyesindedir. Hasan Kalyoncu Üniversitesi ekonomik bir üniversitedir. Yüksek fiyat anlayışı hiçbir zaman olmamıştır. Bununla beraber tüm öğrencilerimiz üniversitede eğitimini sürdürürken başarı bursu elde edebilmektedir” dedi.

 

“Başarı Grafiğimiz Her Geçen Yıl Bir Önceki Yıla Oranla Daha Da Yükseliyor”

Öğrencilerin ülkemizin geleceğine yön verecek nesillerin kendileri olduğunu her fırsatta hatırlaması gerektiğini vurgulayan Haluk Kalyoncu, “Üniversiteleri 4-5 yıllık eğitim öğretim hayatı olarak düşünmeyin, su süreçte ülkemizde ve ülkemizin dışında gelişen olaylar sizin gündeminizin dışında asla kalmamalıdır. Başarı grafiğimiz her geçen yıl bir önceki yıla oranla daha da yükseliyor. Üniversitede eğitiminizi sürdürdüğünüz dönem içerisinde mutlaka en az bir yabancı dili çok iyi derecede konuşabilecek seviyede öğrenmelisiniz. Bu vesileyle yeni eğitim öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.