Okumayı Sevdirme Projesiyle Okuma Oranları Artıyor

Okumayı Sevdirme Projesiyle Okuma Oranları Artıyor

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) yeni bir kampanya başlatarak; sosyal medya, internet, akıllı cihazlar vb. karşısında kitap okuma oranının azalmasını engellemek amacıyla, üniversite genelinde kitap okuma saatleri düzenleyerek, kitap okuma oranlarını arttırmayı hedefliyor.

 

Kalyoncu Information Academy (KIA) Kulübü ve HKÜ Kütüphanesi işbirliği ile  “Okumayı Sevdirme Projesi” başlatıldı. Projenin temel  amacının;  internetin, cep telefonlarının, bilgisayarların, tabletlerin ve nihayetinde teknolojinin içinde boğulmaya başlayan kişilerin kitap okuma oranını artırmak olduğu bildirildi.

 

Proje kapsamında sadece okuma saatleriyle sınırlı kalınmayarak, Hasan Kalyoncu Üniversitesinde ve Gaziantep’in çeşitli kültürel ortamlarında okuma etkinlikleri ve eğitim seminerleri düzenleneceği,  yazar söyleşileri yapılacağı belirtildi. Bu bağlamda projenin ilk etkinliği olan; “Hocam’la Okuyorum” HKÜ Mütercim Asım Kütüphanesinde yapıldı. Etkinlik  HKÜ Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencileri ve Öğretim Görevlileri  Neşe Uygun ve Sakine Hakkoymaz’ın düzenlediği kitap okuma saatiyle start aldı. Etkinlik kapsamında öğrenciler hocalarıyla haftanın belli günü ve saatlerinde düzenli olarak HKÜ Kütüphanesinde kitap okuyacaklar. Zamanla diğer bölümleri de kapsayacak olan etkinliğin, sene boyunca sürdürüleceği, il ve il dışı çalışmalarla da büyütüleceği açıklandı. 

 

Etkinlik kapsamında açıklama yapan HKÜ Öğretim Görevlisi Sakine Hakkoymaz: “Okumaya, hayat boyu ihtiyacımız var. Günümüzde sosyal medya, internet vb. ortamlarda maalesef ki en kıymetli hazinemiz olan zaman, çok fazla boşa harcanmaya başlamıştır. Biz Hasan Kalyoncu Üniversitesinde geçirdiğimiz zamanı daha verimli kullanarak öğrencilere; kitap okuma alışkanlığı kazandırma,  etkili düşünebilen, yazabilen, düşündüğünü doğru ve açık bir şekilde ifade edebilen, sorgulayan, tartışan, kültürüne ve manevi değerlerine sahip çıkabilen yüksek karakterli bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Etkinliğimiz sadece Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile sınırlı kalmayacaktır. İl ve ilçe dışı çalışmalarla da birçok yerde bu projeyi geliştirmeyi ve büyütmeyi planlıyoruz” dedi