Ortadoğu Araştırma Merkezi 'Karkamış Barınma Merkezi'ni Ziyaret Etti

Ortadoğu Araştırma Merkezi 'Karkamış Barınma Merkezi'ni Ziyaret Etti

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) – Ortadoğu Araştırma Merkezi Heyeti; daha önce Kilis ve Nizip kamplarına gerçekleştirdiği ziyaretlerin üçüncüsü olarak, Gaziantep'in Karkamış ilçesinde bulunan AFAD Suriyeli Misafirler Barınma Merkezini ziyaret etti.

Karkamış Barınma Merkezi ziyareti; HKÜ İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (İİSBF) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Bilal Çıplak, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Ömer Ertuğrul Meral, HKÜ Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Bölümü Araştırma Görevlisi Özgür Osman Demir ve bölüm öğrencisi Mustafa Şahin tarafından gerçekleştirildi.

Karkamış Barınma Merkez Müdürü Fuat Çelik tarafından karşılanan heyete, Karkamış Barınma Merkezi hakkında brifing verildi. Kamptaki Suriyeliler tarafından seçilmiş olan muhtarların toplantısına katılan HKÜ Heyeti, Suriyeli temsilcilerle biraraya geldi. Toplantı sonrasında Barınma Merkezinin ilk-orta ve lise eğitiminin verildiği, okul alanı ve Sahra Hastanesi incelendi. Kendilerini misafir eden bir Suriyelinin çadırına konuk olan HKÜ Ortadoğu Araştırma Merkezi heyeti, merkezdeki yaşam şartlarını da yakından gözlemleme fırsatı buldu.

Ziyaret hakkında açıklama yapan HKÜ İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Bilal Çıplak; “Suriyelilerin aşamalı olarak şehirlere entegre olmaları gerektiğini ve bu konuda Üniversitelerin Eğitim hususunda üzerlerine çok sorumluluk bindiğini” söyledi.

Konu ile ilgili olarak Arş. Gör. Ömer Ertuğrul Meral ise; “AFAD yetkilileri ve özellikle Sayın Fuat Çelik sayesinde çok değerli bilgiler edindik. Kapılarımızı açtığımız Suriyeli kardeşlerimizin imkanlar dahilinde dezavantajlarının giderildiğini görmek mutluluk verici. Ancak elimizden geldiğince destek olmamız gerekiyor. Özellikle gelecek projeksiyonlarında en az 8-9 yıl kalacakları düşünülen misafirlerimizin, adaptasyonu için dil eğitimi başta olmak üzere mesleki eğitimler düzenlenebilir” dedi.

Gün sonunda Sosyal Hizmet Uzmanı Zöhre Güngördü'den merkezde ikamet eden misafirlerin Sosyal ve Psikolojik durumları hakkında bilgi alan Heyet, Karkamış Gümrük Kapısının son durumu da yerinde incelenerek ziyaretini sonlandırıldı