Paramedik Eğitimlerinde Yenilikçi Yaklaşımlar Çalıştayı'na HKÜ'den Katılım

Paramedik Eğitimlerinde Yenilikçi Yaklaşımlar Çalıştayı'na HKÜ'den Katılım

Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Formasyon gibi çeşitli Eğitim-Öğretim Programları ile adını sıkça duyuran Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ); başarılı akademik kadrosuyla da, ülke genelinde birbirinden önemli programlarda görev alarak, büyük başarılara imza atmaya devam ediyor.

 

Hastane Öncesi Acil Bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hastaya veya yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık teknikerleri olan “Paramedikler”; Antalya’da düzenlenen“ Paramedik Eğitimlerinde Yenilikçi Yaklaşımlar Çalıştayı” Programında biraraya geldi. Programa çeşitli üniversitelerden önemli akademisyenler katılırken, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) akademik kadrosundan, Paramedik Eğitimi Koordinasyon Kurulu adına Yrd.Doç.Dr.SemraÇelikli katıldı.

 

Program büyük bir katılım ve ilgi ile gerçekleşti. Programda açılış konuşmaları; Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, Eğitim ve Projeler Daire Başkanı Dr.Duygu Cengiz tarafından yapıldı. Program birçok üniversiteden önemli akademisyenlerin çeşitli sunumları ile devam etti. Ülkemizdeki Paramedik Eğitimleri; Paramedik Eğitimi Koordinasyon Kurulu,HKÜ Yrd.Doç.Dr. Semra Çelikli’nin“1993'ten Bugüne Paramedik Eğitimleri” sunumlarıyla devam etti.Dr. Yavuz Üçkuyu “Üniversitelerle Eğitim İşbirliği Örneği” sunumunu yaparken,“Paramedik Eğitiminin Lisans Düzeyine Geçiş Planlaması” ve “Dünyada Paramedik Eğitimi: PARDER” konuşmalarını da Pamukkale Üniversitesinden Doç. Dr. Sevgi Özkan yaptı.

 

Programda; “Paramedik Eğitimleri ve Stajları”, “Lisans tamamlama koşulları”,“görev yetki ve sorumlulukları”, “rütbelendirme”, “Sağlık Bakanlığınca istihdam ile ilgili yaşanan

Sıkıntılar ve çözüm önerilerinin tartışılması” gibi çeşitli konular konuşuldu.“Paramedik Eğitimlerinde Yenilikçi Yaklaşımlar Çalıştayı”, Üniversitelerin, ilgili derneklerin, kurum vekuruluşlarıngörüş ve önerilerinin tartışılmasıyla son buldu.