Protez-Ortez Farkındalığı İçin Önemli Seminer

Protez-Ortez Farkındalığı İçin Önemli Seminer

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (FTR) bölümü tarafından  düzenlenen ‘’Protez ve Ortezlerde Güncel Teknoloji’’ konulu seminer  Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

HKÜ FTR bölümü, çok sayıda protez (eksik olan vücut uzuvlarını taklit edecek şekilde yapılmış aygıtlar) ve ortez (işlevini kısmen veya tamamen kaybetmiş uzuvların performansını arttırmak ve daha fazla kullanılabilir hale getirmek amacıyla vücuda takılan yardımcı cihazlar) kullanmaya  ihtiyaç duyan hastaların varlığından dolayı, bu konuya dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve detaylı araştırmalar için bu semineri düzenlediğini belirtti.

HKÜ FTR bölüm başkanı Prof. Dr. Kezban Bayramlar’ın açılış konuşmalarını yaptığı toplantıya; Gaziantep Üniversitesi, Dr. Ersin Arslan Hastanesi, 25 Aralık Devlet Hastanesi, farklı hastane ve üniversitelerden çok sayıda akademisyen ve doktor, çeşitli özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarından  fizyoterapistler, konuyla yakından ilgilenen protez-ortez teknikerleri/teknisyenler ve çeşitli üniversitelerden öğrenciler katıldı.

HKÜ FTR bölümü, protez-ortez alanındaki rehabilitasyon ekibini (hekim, fizyoterapist, protez-ortez teknikeri/teknisyeni) bir araya getirmek, bilgi paylaşımında bulunmak, teknolojik gelişmelerin Gaziantep’te yaşayan hastalara ulaşmasını sağlamak ve protez-ortez kullanıcılarına başka bir yere gitmeden bulunduğu yerde bu hizmetleri sunma gibi çeşitli nedenler seminerin asıl amacı olduğunu açıkladı.

Toplantıda 3 oturum yer aldı. İlk oturumda; protez-ortezlerdeki güncel teknoloji ile birlikte bu konuyla ilgili SUT (Devletin sağlık ile ilgili sosyal politikalarının uygulamasına imkan veren, klavuzluk eden, fiyatlandıran, düzenleyen ve diğer tüm uygulama detaylarını içeren mevzuatlar) ile ilgili değişiklikler tartışıldı. İkinci oturumda; teknolojik protez-ortezlerde reçetelendirme ve teknolojik protezlerde rehabilitasyon konusu ele alındı. Son oturumda ise; ortezleme konusu, hekim ve fizyoterapist  bakış açısıyla tartışıldı ve ortez teknikeri tarafından yapılan dinamik ayak – ayak bileği ortezi (Dynamic Ankle Foot Orthosis / DAFO) uygulaması katılımcılardan büyük ilgi gördü. Seminer teşekkür sertifikaları ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

www.hku.edu.tr'yi kullanarak Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.