Psikolojinin Gündemi HKÜ'de Belirlenmeye Devam Ediyor.

Psikolojinin Gündemi HKÜ'de Belirlenmeye Devam Ediyor.

PSİKOLOJİ GÜNDEMİ-3

“DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU”

“NE BİLMELİYİZ? NE YAPMALIYIZ?”

PSİKOLOJİNİN GÜNDEMİ HKÜ'DE BELİRLENMEYE DEVAM EDİYOR.

HKÜ’DE “PSİKOLOJİ GÜNDEMİ 3” SEMPOZYUMUNDA “DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU”“NE BİLMELİYİZ? NE YAPMALIYIZ?” ELE ALINDI

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), “Psikoloji Gündemi 3” Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı. Gaziantep ve çevre illerden Psikologlar, Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlerin katıldığı Sempozyum’da “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” tüm detaylarıyla ele alındı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün organize ettiği “Psikoloji Gündemi 3”  Sempozyum’una; Şahinbey Kaymakanı Sn. Uğur Turan, Mütevelli Heyeti Üyesi Sn. Dr. Songül Kalyoncu,  HKÜ Rektörü Sn. Prof. Dr. Tamer Yılmaz, HKÜ HKÜ Rektör Yardımcıları Sn. Prof. Dr. Zerrin Pelin ve Sn. Prof. Dr. M. Hanifi Aslan, Akademisyenler, Gaziantep ve çevre illerden Psikologlar, Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenler katıldı.

Sempozyum’un açılış konuşmasını yapan HKÜ Rektörü Sn. Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Katılımcı profilindeki çeşitlilik, yoğun katılımcı sayısı ve doyurucu bilimsel içeriği ile “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” temalı bu etkinlikle şehrimize yeni bir soluk gelmiştir. Son yıllarda her yerde duymaya alıştığımız Hiperaktivite, ne yazık ki modern çağın en yaygın psikolojik sorunlarından biridir. Daha çok çocukların yaşadığı psikolojik bir rahatsızlık olarak duymaya alıştığımız hiperaktivite, sık görülen ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Bir sonraki toplantıda sizlerle tekrar görüşmek üzere saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

 “DEBH Nedir? Nasıl Bilinir?”

Sempozyumda konuşma yapan Sn. Prof. Dr. Mücahit Öztürk; “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHP), başta bireyin kendisi olmak üzere aileyi ve toplumu ilgilendiren yönleriyle çocukluk çağının en önemli psikiyatrik sorunlarından biridir. Erken teşhis edildiğinde tedaviden elde edilen sonuçların yüz güldürücü olması, DEHB’nin, başta sağlık ve eğitim alanında çalışanlar olmak üzere, çocuk ile ilgili tüm profesyoneller ve aileler tarafından mutlak bilinmesi gerekir. DEHB; aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve dürtüsellik olarak sınıflandırılabilen üç temel belirti kümesinden oluşur. Günümüzde çoğumuzun hiperaktivite olarak işittiği bu klinik tablo aslında ilk olarak 1900’lü yılların başında tanımlanmıştı. Ancak son 30 yılda yapılan birçok sayıda bilimsel çalışma, DEHB’nin nedenlerinin biyolojik kökenli yapısal bir bozukluk olduğunu ortaya çıkarmıştır. DEHB’nin 3 temel belirtisi vardır. Bunlar; Aşırı Hareketlilik (Hiperaktivite), Dikkat Eksikliği ve Dürtüselliktir” dedi.

DEHB konusunda yanlış bilgilenme ve inanışlara değinen Sn Öztürk; “DEHB modern çağın hastalığı değildir. DEHB’li çocuğun davranışlarını normal kabul ederek “çocuktur yapar, zamanla düzelir” demek, çocuk üzerine kumar oynamak gibidir. DEHB oluşumunda suçlu, aile değildir. DEHB biyolojik temeli olan bir bozukluktur. Dolayısıyla DEHB bir terbiye edebilme sorunu değildir. DEHB tedavisinde kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmazlar. Bedensel olarak kalıcı yan etkileri yoktur. DEHB tanısını mutlaka bir Çocuk Psikiyatrisi koymalıdır.DEHB’nin bilimsel tedavisi dışında ailenin ilgisini çekecek alternatif bazı yöntem uygulayanlar az sayıda olsa da vardır. Bilimsel olmayan bu yöntemlere ailelerin itibar etmemesi gerekir (örneğin, müzikle tedavi, bilgisayar kullanılarak tedavi, biyofeedback uygulaması, diyet tedavisi, polivitamin uygulamaları vb)” diye devam etti.

Çocuklarda DEBH’li Biri ile Yaşamak: Aileler, Öğretmenler, Eşler Neler Yapmalı?

Sempozyum’da konuşma yapan Sn. Prof. Dr. Bengi Semerci ise; Öğretmenlere, Ailelere ve Erişkinlere Öneriler” konusunu ele aldı. Sn. Semerci; “Aşırı hareketliliğin ve dikkat dağınıklığının en belirgin olduğu ortam sınıftır. Bu nedenle, öğretmenler tedavinin önemli bir öğesidir ve onların işbirliği olmadan başarıya ulaşmak güçtür. Öğretmenin başarılı olabilmesi için, öncelikle DEHB hakkında yeterince bilgisi olması gerekir. Öğretmenin en önemli görevi, kendine saygısı ve güveni azalan çocuğun başarılı olduğu alanları bularak desteklemek ve yeniden bunları sağlamaktır. DEHB tanısı almış bir çocuğu olması, ailenin ve çocuğun yaşamını zorlaştırır. Anne babaolmak, sadece çocuk sahibi olmakla açıklanamaz. Bilmeniz ve inanmanız gereken en önemli şey çocuğunuzun bir sorunu olduğudur. Bu sorunun oluşması sizin bir kusurunuz değildir. Devamlı dalgın, dikkatli dinlemeyen, öfkeli, tepkisel ve kendine ilişkin işleri yapmayan, unutan, zaman kavramı olmayan, aşırı dağınık bir eşle yaşamak zordur. Aile, eş ve hatta çalışma arkadaşlarına sorunun anlatılması, DEHB olan kişinin gerekli organizasyonları yapması için destek olmalarını sağlar. Ayrıca olumlu geri bildirimler, davranışları pekiştirir. Bulguların kontrol edilebilmesi ve düzelmeler; iş performansını, eş, aile ve arkadaş ilişkilerini olumlu etkileyecektir. Erişkin eğitimi ve destek tedavisi, DEHB olan erişkinin sorunu kontrol etmesini ve yaşam kalitesini yükseltmesini sağlar” dedi.

 “DEPH’nin Bilişsel Davranışçı ile Tedavisi”

Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar ise DEHB’nin Bilişsel Davranışçı psikoterapisinde davranış yönetimi, en önemli kısmı oluşturur. Davranışçı terapinin temeli, uygun davranışlar gösterme yönünde çocuğu motive etmektir. Olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi, öncelik ve ödül gibi olumlu sonuç getiren davranışlar, bu durumun iki önemli bileşenidir. DEHB’li bireyler süregelen içsel, yerinde duramama ve dürtüsellik yaşarlar. Yetişkin olguların da bazılarında tek başına ilaç tedavisi, belirti düzeyinde tedavide yeterli olabilmektedir. Bazı olgularda ise belirtilerin rahatlamasına katkı sağlarken, her zaman işlevsel açıdan olumlu sonuç alınamamaktadır. Yetişkin DEHB tedavisinde uzun vadede sonuç alınabilmesi için kombine tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Psikososyal tedavilerde ise, daha önce de belirtildiği gibi çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de Bilişsel-davranışçı terapiler (BDT) öne çıkmaktadır. BDT’de amaçlar; başa çıkma stratejilerinin kullanımını artırmak, uyumsuz bilişleri değiştirmek ve DEHB’ ye eşlik edebilen duygu, durum ve kaygı bozukluklarını azaltmak ve benlik saygısındaki azalma konularını ele almaktır. BDT’nin içeriğinde, gerçekçi beklentiler ve net hedeflerin belirlenmesi önemlidir” dedi.

DEBH Nedir? Nasıl Bilinir?, Çocuklarda DEBH’li Biri ile Yaşamak: Aileler, Öğretmenler, Eşler Neler Yapmalı? ve DEPH’nin Bilişsel Davranışçı ile Tedavisi  konularının ele alındığı Sempozyum serisinin üçüncüsü, katılım belgelerinin verilmesiyle sona ermiştir.