Ruh Sağlığını Koruma Önerileri

Ruh Sağlığını Koruma Önerileri

Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Şehitkamil Belediyesi işbirliği ile düzenlenen “Psikoloji Çözümleri 1-Ruh Sağlığını Korumak” Semineri, Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşti. “Psikoloji Çözümleri 1” Semineri HKÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Klinik Psikolog Mehmet Dinç tarafından verildi.

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen Seminerde, Klinik Psikolog Mehmet Dinç, “Ruh Sağlığını Koruma”, “İrade Eğitimi ve Hedef Belirleme” gibi konularda bilgiler aktardı.

Bireyin hayatına anlam yüklemesi gerektiğini ifade eden Dinç; “Ben hayatıma ne anlam kattım?” diyerek bireyin kendisini sorgulaması gerektiğini belirtti. Ruh sağlığı yerinde olan kişiler hakkında bilgi veren Dinç; “Kişi yakın ve uzak çevre ile sağlıklı bir ilişki ve iletişim kurabilmelidir. Kişinin kendi kendisi ile uyumlu olması, nedeni belli olmayan ve uzun süren kuruntu, kaygı, korku ve kuşkulardan uzak olması gerekir. Kendine güvenmeli, yetenekleri, özellikleri, duruma göre artı ve eksileri ile kendini değerlendirebilmeli ve kabul etmelidir. Gelecek için gerçekçi planları olmalı, bunlara ulaşma çabası içinde olmalı eğer bu amaçlara ulaşamazsa yerine geçebilecek yeni planlar yapabilmelidir. Karşılaştığı engeller karşısında yılmamalı, bunlarla baş etme gücü olmalıdır. Bağımsız karar verme ve uygulama yetisi olmalıdır” dedi.