Sağlığımız için Hedef Günde 10.000 Adım

Sağlığımız için Hedef Günde 10.000 Adım

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ)Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğr. Gör. Uzman Fizyoterapist Begümhan Turhan; fiziksel aktivitenin önemi ve bireylerin bu konuda bilinçlenmesihakkında yazdığı yazısında, sağlıklı yaşamla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Toplumumuzun %65’lik bir kesimi “sedanter yaşam” olarak isimlendirilen “fiziksel aktivitenin mininum seviyede olduğu, hareketsiz yaşam tarzı”nı benimsemiştir diyen Begümhan Turhan; “genel olarak çok fazla yürüyüş yapan bir halk olmadığımız gibi, mümkün olduğunca gözümüz ve aklımız araba veya asansörlerde” dedi. Turhan yazısında şunlara değindi; “Televizyon karşısında çok vakit harcayarak pasif yaşam sürenlerimiz maalesef çok fazla sayılara ulaşmıştır. İşte bütün bu ve bunun gibi hareketsizlikler sonucunda kalp, şeker gibi hastalıklara yakalanma riskimiz her geçen gün artmaktadır. Zamanlarını sosyal ve fiziksel aktivitelerden uzak kalarak geçiren kişiler, pasif hayattan kaynaklanan “ölüm riski” içerisinde bulunurlar. Amerika’da yapılan araştırmalarda “sedanter yaşam”dan kaynaklanan ölüm sayısının yaklaşık olarak 200.000’lere ulaştığı kaydedilmiştir”.

“En Kolay Spor: Yürüyüş”

Yapılabilecek en kolay sporyürüyüş diyen Turhan; “Yürürken kas-iskelet sistemimizle birlikte beynimiz de çalışır. Daha fazla oksijen alırız. Hücrelerimize giden oksijen miktarı artar. Fiziksel etkinliğin hem en sağlıklı biçimidir, hem de iyileşme sistemini iyi işler durumda tutar. Hastalık durumlarında vücudun kendiliğinden iyileşme olasılığını artırır. Düzenli olarak yapılan 30-40 dakikalık tempolu yürüyüşler ile forma girmek mümkündür. Yürüyüşün bize kazandırdığı en önemli şey ise her adımımızda hayatımızdaki stresi biraz daha azaltmasıdır. Uykularımız daha verimli ve düzenli hale gelir” dedi.

Bireylerin gün içerisinde yapması gereken fiziksel aktiviteleri açıklayan Turhan; “Eğer düzenli yürüyüş yapamıyorsak, günlük hayattaki adım sayımızı artırmalıyız. Kendi kendimize geliştirebileceğimiz bazı yöntemlerle bu sayıyı artırmak mümkündür. Mesela arabamızı daha uzak bir yere park etmek, otobüsten inerken bir durak önce inmek gibi…Günde kaç adım attığımızı merak ediyorsak “adımsayar (pedometre)” denilen aletler, adım sayma özelliği olan saatler veya aynı amaçlı akıllı telefon uygulamalarını kullanabiliriz. Mümkünse günde en az 10.000 adımı hedeflemeliyiz. Son günlerde “sağlık için 10.000 adım atılması gerektiği” birçok kez gündeme getirilmiştir. Çünkü, sağlıklı bir insanın her gün ortalama 8.000-10.000 civarında adım atması gerektiği ve bu rakamın 7.500’den az olmaması gerektiği yapılan çalışmalarla desteklenmiş ve hesaplanmıştır” diye konuştu.

Gün içerisinde bu sayılara ulaşabilmek hem sağlığımız için gereklidir, hem de kilo problemi yaşama ihtimalimizi daha az hale getirir. Kalp ve damar sistemimiz daha düzenli çalışır. Kalp ritmimiz düzenlenir. Adım sayımız günde 7.500’ün, hele de 5.000’in altına düştüğünde maalesef vücudumuz yağ depolamaya başlar. Şehir hayatındaki kişilerin attığı adım sayısı günde en fazla 3.000-4.000 civarında olmaktadır. Bu nedenle 10.000 sayısına ulaşmak oldukça güç olabilir. Bunu tespit edip çözmek için öncelikle 5-6 gün üst üste ortalama günlük adım sayınızı belirlemelisiniz. Bulduğunuz rakama her gün en az 1.000-2.000 adım eklemeye çalışarak toplamda en az 10.000 rakamını yakalayana dek tedricen artırmalısınız” diyerek bireyleri sağlıklı yaşam konusunda uyardı.