Sağlık Çalışanları Yoğun Bakım Kongresinde Bilinçlendirildi

Sağlık Çalışanları Yoğun Bakım Kongresinde Bilinçlendirildi

Kalp Damar Cerrahisi Hemşireleri Derneği ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hemşirelik Bölümü işbirliği ile iki yılda bir düzenlenen 2. Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Hemşireliği Kongresi Prof. Dr. Ayla Yava ve Prof. Dr. Nermin Olgun başkanlığında Çeşme Ilıca Otelde gerçekleştirildi. Ulusal boyutta düzenlenen kongreye ülke genelindeki pek çok hastane ve üniversiteden hemşireler, lisansüstü öğrenciler ve akademisyenler tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Kongrenin birinci gününde yoğun bakım hemşirelerinin uygulamalarında en fazla ihtiyaç duydukları “Elektrokardiyografi (kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesi) Yorumlama”, “Mekanik Ventilasyon (aletle solutma)” ve “Glisemi Kontrolü (kandaki şeker oranı)” konularında üç ayrı kurs programı yaklaşık 70 kursiyerin katılımı ile tamamlandı. Kursiyerlerin hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerle gerçekleştirilen kursların konularını ve sunumlarını çok yararlı buldukları ve ilgiyle izledikleri gözlendi.

Parçalardan Bütüne: Yoğun Bakımda Tümebakım

Kongrenin ikinci gününde Prof. Dr. Ayla Yava ve Prof. Dr. Nermin Olgun tarafından yapılan açılış konuşmaları ile kongre bilimsel programları başladı. Açılış töreninde kongrenin bu yılki teması olan “Parçalardan Bütüne: Yoğun Bakımda Tümebakım” kavramına yönelik olarak Prof. Dr. Ayla Yava’nın yaptığı açıklamalardan sonra gösterilen ve HKÜ Hemşirelik Bölümü öğretim elemanları ve öğrencilerinin rol aldıkları “Yoğun Bakımda Bir Gün” isimli kısa film oldukça beğeni topladı.  İki gün süren kongrenin bilimsel programında temaya uygun olarak hasta ve yakınları ile hemşire, hekim, fizyoterapist, diyetisyen ve diğer sağlık çalışanlarının, yoğun bakımın fiziki, sosyal ve psikolojik çevresinin bir bütün olarak ele alınmasına olanak sağlayan konferanslar, paneller ve tartışmalı forum programları düzenlendi.

Kongrede ulusal düzeyde 40’ın üzerinde alanında uzman akademisyen ve klinisyen konuşmacı tarafından yapılan sunumlarla kongre tam bir bilimsel şölene dönüştü. Kongrede katılımcılar tarafından sunulan yaklaşık 100 bildiri arasından sözel ve poster bildiri dallarında ilk üçe girenlere ödüller verildi. Kongrede ayrıca bir ilk olarak yoğun bakım hemşireliği alanında bilimsel dergilerde yayınlanan bir araştırma makalesi de HKÜ tarafından ödüllendirildi.