Sağlıklı Nesiller için İlk 4-6 Ay Sadece Anne Sütü

Sağlıklı Nesiller için İlk 4-6 Ay Sadece Anne Sütü

Her yıl 1-7 Ekim haftası kutlanan “Emzirme Haftası” ile anne sütünün önemi ve faydası vurgulanırken, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu (SBYO) Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feride Yiğit, anne sütünün önemi ve faydasını anlatan bir yazı yayınladı.

Yayınladığı yazısında anne sütünün sağlığa faydasından, içeriğine birçok önemli noktaya değinen Feride Yiğit ilk 4-6 ay sadece anne sütü vermenin yeterli olduğunu belirterek şu ifadelerle anne sütünü anlattı: “Anne sütünün o kadar çok faydası var ki bunları saymakla bitmez. Bebek için en ideal besin, anne sütüdür. Anne sütü; mükemmel besin içeriğine sahip olduğu için kolay sindirilir, etkili bir şekilde kullanılır, mama ile beslenmeden daha ucuza mal olur. Bebek için en uygun ısıdadır, her zaman temizdir, hastalıklardan korur. Çocuğun ilerideki yaşam yıllarında alerji ve astım olma ihtimalini azaltır, kilo probleminin olmamasına yardım eder. Ayrıca dişlerin çarpık olmasını önler (% 40 daha az olur).

Bu sayılanlar sadece anne sütünün bebeğe yararlarıdır. Ancak emzirme sadece bebeğe değil, anneye de birçok faydası vardır.                                               

·         Öncelikle doğum sonu kanama riskini azaltır, rahminin eski haline dönmesini kolaylaştırır.

·          Menopozdan önceki dönemde meme kanseri, menopozdan sonraki dönemde kalça kırığı riskini azaltır.

·         Yumurtalık kanseri riskini azaltır.

·         Anneyi bebeğe, bebeği anneye bağlar

Emzirme Yerine Mamalar Tercih Edilirse Hastalık Riski Artıyor

Annenin bebeği emzirmek yerine mamalar ile beslemeyi seçmesi durumunda hastalık riskinin artacağını belirten HKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feride Yiğit, “Eğer bebek mama ile beslenir, anne sütü ile emzirilmesi tercih edilmezse bebeğin; daha fazla ishal, solunum yolu hastalığı, alerji ya da kronik hastalığa yakalanma riski arttığı gibi, beslenme bozukluğu, A vitamini eksikliği ve obezite olasılığı artar. Bebeğin beslenmesi için anne sütü yerine mamanın seçilmesi, anneye de; kansızlık, yumurtalık ve meme kanseri riskinin artması gibi zararlar verebilir” dedi.

Ev içindeki değişiklikler ve huzursuzluklarında bebeği rahatsız edeceğini belirten Yiğit, bebeğin emzirildikten sonra gazının çıkartılması gerektiğini ve bu işlemin baba tarafından görev paylaşımı ile yapılırsa, annenin biraz dinlenebileceğini belirtti.

Bebeğin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin gerekliliğini vurgulayan Feride Yiğit, bebeğin 6 aylık olduğu zamandan itibaren ek gıdalar verilmeye başlanabileceğini ve 6 aylık olana kadar ek gıdalara ihtiyacının olmayacağını söyledi.