Şahinbey Belediyesi HKÜ'de Aşure İkram Etti

Şahinbey Belediyesi HKÜ'de Aşure İkram Etti

Gaziantep Şahinbey İlçesi genelinde toplamda 400.000 kişiye aşure ikramı yapan Şahinbey Belediyesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesinde eğitim gören öğrencilere, akademik ve idari personele de aşure ikramında bulundu.

Her yıl geleneksel hale gelen aşure ikramı için kurulan standa gelen öğrencilere, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Başkan Yardımcıları kendi elleri ile aşure dağıtımı yaptılar.

Aşure ikramı sonrası bir açıklama yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz; öncelikle Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na, Muharrem ayındaki örf ve adetlerin coşkulu bir şekilde yaşatılmasına önemli katkı sağladıkları için teşekkür ettiğini belirterek, “Muharrem ayı biz Müslümanlar için çok önemli bir ay, bizim için keder ve masumiyet ayıdır. Bu etkinlikten dolayı başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Muharrem ayında hem yas, hem hüzün, hem de bolluk bereket olduğunu ifade eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Cenabı hakkın “Muharrem ayı benim ayımdır” diye önemle belirttiği bu ay içerisinde tutulan oruçlar, verilen sadakalar ve yapılan hayırların çok bereketli ve sevaplı olduğunu biliyoruz.Muharrem ayı mübarek bir ay. Aşure dediğimiz yiyecek, bu mübarek ayın ruhuyla da çok örtüşmektedir. Aşurenin içine onlarca değişik malzeme katıyor ve toplamında çok güzel bir tat elde ediyoruz.Bu ayın içerisinde Muharrem ayının 10. günü tüm Müslüman aleminde olduğu gibi Gaziantep halkında da aşure yapmak gelenek haline gelmiştir. Biz Şahinbey Belediyesi olarak bu güzel geleneği göreve geldiğimiz günden itibaren devam ettiriyoruz. Aşure ikramı vesilesiyle hem birlik beraberliğimizi pekiştiriyor hem de bizim güzel bir geleneğimizi daim etmek için katkı sağlamış oluyoruz. Bugün de Hasan Kalyoncu Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimize, hocalarımıza ve çalışanlarımıza aşure ikramı yapıyoruz. Bizleri çok güzel ağırladıkları için Sayın Rektörümüze teşekkür ediyor, Muharrem Ayının hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.