Sinsi Tehlike Meme Kanserine Dikkat

Sinsi Tehlike Meme Kanserine Dikkat

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), Sağlık Bilimleri Yüksekokulu (SBYO) Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Köçkar, günümüzün tehlikeli hastalıklarından biri olan “Meme Kanseri” ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Köçkar meme kanserinin; sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülebilme olasılığı olan tehlikeli bir hastalık olduğunu belirterek meme kanserini şu ifadelerle anlattı; “Meme Kanseri, dokusunda yer alan süt bezleri ve kanallarını kaplayan hücrelerin kontrolsüz çoğalması olarak tanımlanmaktadır. Meme kanseri bir kadın hastalığı olarak bilinir ancak bilinenin aksine nadir de olsa erkeklerde de görülmektedir. Ailesinde (anne, kız kardeş, teyze) meme kanseri olanlar, buluğ çağına erken girenler (11 yaş ve altı), geç yaşta menopoza girenler (55 yaş ve üstü), ilk doğumunu 30 yaş sonrasında yapanlar, uzun süreli hormon tedavisi görenler, yüksek strese maruz kalanlar, sigara içenler ve aşırı yağlı beslenenler meme kanseri açısından toplumun diğer bireylerine oranla daha fazla risk altındadırlar. Buradan yola çıkarak diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de, önlem almak ve erken tanı için gerekenleri yapmak önem kazanmaktadır.

Meme Kanserini Önlemede İlk ve En Önemli Öneri; Kişinin Kendi Kendini Muayene Etmesi

Meme kanserinde önleyici yöntemler arasında ilk sırada kişinin, kendi kendine meme muayenesi gelmektedir. Kişi tarafından kolaylıkla aylık olarak yapılan bu muayene hem masrafsızdır, hem de olası bir kitlenin erken tanılanarak niteliğinin saptanması konusunda etkin bir yöntemdir. Meme kanserini önlemek veya erken tanılamak amacıyla her ay adet döneminin başlangıcından 7-10 gün sonra tüm meme dokusunun parmak uçlarıyla kontrol edilerek olası bir kitlenin saptanması esasına dayanmaktadır. Bu muayenede; memede kitleye, bir memede anormal büyümeye, bir memede sarkmaya, meme cildinde buruşmaya, meme ucunda çökmeye ve kanlı akıntıya, cilt renginde değişikliklere veya kollardan birinde anormal şişmeye rastlanırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki hastalık söz konusu olduğunda önlemek tedavi etmekten çok daha etkindir. Bu nedenle kendi kendine meme muayenesi hem bireylerin bu konudaki endişelerinin giderilmesi hem de olası bir kanser durumunda erken ve kolay tedavinin sağlanması açısından önemlidir” diyerek meme kanseri ile ilgili açıklamalar yaptı.