HBIM Doktora Öğrenci İlanı

HBIM Doktora Öğrenci İlanı

İş İlanı (Doktora Öğrencisi)

TÜBİTAK destekli Heritage BIM (BIM ve Kültürel Miras) konulu 3 yıllık 1001projemizde çalışmak üzere burslu 3 doktora öğrencisiistihdam edilecektir.
Proje Konusu:3D lazer tarayıcılarla tarihi yapılardan elde edilen noktalar kümesinin otomatik olarak BIM modelinin üretilmesini ve GIS tabanlı bir sorgulama sistemi ile BIM modeli üzerinde tarihi yapı ile ilgili sorgulamaların yapıldığı bir Yapay Zeka tabanlı Smart Heritage (Akıllı Kültürel Miras) Sistemi geliştirilmesi.
İş Tanımı :Bu projede görev almak üzere aranan öğrenci nitelikleri ve görev tanımları şöyledir.
Doktora Öğrencisi A:Bir yapıya ait X Y Z koordinatları ve renk kodları bilinen noktalar kümesinin yapay zeka (machine/deep learning) teknikleri ile segmentasyonunun otomatik nesne çıkarımı amacı ile yapılması. Bu öğrencide aranan nitelikler Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Matematik, İstatistik,Endüstri Mühendisliği veya konu ilgili alanlardan mezun olup, Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme konularında bilgi sahip olmasıdır. İlgili konuda doktora çalışması yapıyor olmak tercih sebebidir.
Doktora Öğrencisi B:Segmente ve semantik olarak ayrıştırılmış noktalar kümesinin otomatik olarak BIM modeline altlık oluşturacak katı modeller haline getirilmesi. Bu öğrencide aranacak nitelikler Bilgisayar Mühendisliği,Elektronik Mühendisliği,Matematik veya konu ilgili alanlardan mezun olup, Bilgisayar Grafikleri , Hesaplamalı Geometri ve Katı Modelleme konularında bilgi sahibi olmasıdır. İlgili konuda doktora çalışması yapıyor olmak tercih sebebidir.
Doktora Öğrencisi C:BIM (Revit/Archicad/Allplan vb.) ortamında Katı Objelerin BIM objeleri olarak tanımlanması ve semantik bilgi yüklemesi. Web GIS (Cesium) tabanlı tarihi yapı bilgi ve restorasyon sorgulama sisteminin geliştirilmesi. Bu öğrencide aranacak nitelikler Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Mimarlık,İnşaat Mühendisliği,Harita Mühendisliği veya konu ilgili alanlardan mezun olup , BIM (Yapı Bilgi Modelleme) ve Web GIS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) teknolojileri üzerine yazılım geliştirme yeteneğine sahip olabilmesidir. İlgili konuda doktora çalışması yapıyor olmak tercih sebebidir.