HKÜ'ye Avrupa'da Prestijli Üyelik

HKÜ'ye Avrupa'da Prestijli Üyelik

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ, ELFA (Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği) ÜYESİ OLDU

ELFA WEB Sitesi
ELFA Üye Listesi

 

YENİ bir üniversite olmasına rağmen kısa sürede büyük yol kateden Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), Hukuk Fakülteleri açısından bir prestij sayılan Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’nin (European Law Faculties Association – ELFA) üyeliğine seçildi. Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Tamer İNAL, “Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği; Portekiz Lisbonne’dan, Rusya St. Petersbourg’a ve Gaziantep’te HKÜ Hukuk Fakültesi’ne kadar uzanan, çok geniş bir ‘Hukuk bilimi ve araştırma platformu’ hâline dönüştü. Bu üyelik ile HKÜ Hukuk Fakültesi, beklemekte haklı olduğumuz düzeylere ulaşacak, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en önemli Hukuk Fakülteleri arasında, eğitim ve araştırma merkezi olarak yer alacaktır” dedi.

1995 yılında Belçika’nın Leuven şehrinde 80 Hukuk Fakültesi tarafından kurulan, Avrupa Birliği (AB) içinden ve dışından 200’den fazla Hukuk Fakültesinin üyeliği ile her geçen gün önem kazanan Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’nin genel kurul toplantısı, Almanya’nın Münster kentinde, Münster Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Birlik başkanlığına Strasbourg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Anne KLEBES-PELISSIER’in seçildiği olağan genel kurula, HKÜ’yü temsilen HKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Tamer İNAL katıldı. Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği tarafından her yıl düzenlenen bilimsel toplantının bu yılki konusu, ‘Eğitim ve Araştırmada Birlik’ olarak belirlendi. Bu konu çeşitli ülkelerden Hukuk Fakülteleri temsilcilerinin katılımı ve öğretim üyeleri tarafından sunulan tebliğler ile ayrıntılı biçimde ele alınarak tartışıldı ve sonuç bildirgesinde Hukuk Fakültelerinin asgari ortak standartlarının belirlenmesi konusunda, hukuk eğitiminin akreditasyonu ve kalite değerlendirmelerine özel önem veren ELFA tarafından çalışma başlatılmasına karar verildi.

BÜYÜK ONUR

Genel kurulda ayrıca HKÜ Hukuk Fakültesi de birliğin tam üyeliğine kabul edildi. HKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Tamer İNAL, Türkiye’den sayılı hukuk fakültesinin üye olduğu ELFA’ya HKÜ Hukuk Fakültesi’nin tam üyeliğinin kabul edilmesinin büyük bir onur olduğunu söyledi. Prof.Dr. İNAL, Birliğe üye olmakla, hukuk eğitimi konusunda, başta AB ülkelerindeki olmak üzere çeşitli hukuk fakülteleri ile görüş alışverişinde bulunma, bu konudaki gelişme ve değişiklikleri takip edebilme olanağının sağlanacağını ifade etti.

BİRLİĞE, KONFERANS DAVETİ

Türkiye’den bu Birliğe, Yeditepe ve Ankara Hukuk Fakülteleri’nin üyeliklerinin yanı sıra, bu yıl Hasan Kalyoncu, Koç, Medeniyet ve Kadir Has Üniversiteleri’nin Hukuk Fakülteleri’nin üye olduğunu hatırlatan Prof. Dr. İNAL, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu’nun önerisi üzerine, Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Dr. h. c. Reiner Schulze. tarafından Üyeliğe dâvet edildiğini ve Genel Kurul öncesinde, HKÜ Hukuk Fakültesi’nin aslî üyeliğinin  tescil edildiğini; Konferanslarda, toplantının ana teması üzerinde görüşler geliştirildiğini ve tarafından, Avrupa üniversitelerindeki meslekdaşlarla geliştirilecek işbirliği ilişkileri kurduğunu; Birliğin yeni Başkanlığına seçilen Fransa Strasbourg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden, Avrupa Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Anne KLEBES-PELİSSİER ve Başkan Yardımcılığınaseçilen Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ile yaptığı  görüşmede, önümüzdeki yakın zamanlarda Türkiye’de, ‘Karşılaştırmalı Hukuk’ ana temalı bir konferansın düzenlemesi konusunda görüş birliğine ulaştıklarını bildirdi.

HUKUK BİLİMİ VE ARAŞTIRMA PLATFORMU

“Böylece, Avrupa Hukuk Fakülteleri, Portekiz Lisbonne’dan, Rusya St. Petersbourg’ave Gaziantep’te HKÜ Hukuk Fakültesi’ne kadar uzanan, çok geniş bir ‘Hukuk bilimi ve araştırma platformu’ hâline dönüştüğünü ifade eden  Prof. Dr. İNAL, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu platformdan, Fakültemiz öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin, bilimsel görevlendirmeler, araştırmalar ve lisans sonrası eğitim-öğretim olanaklarından yararlanılabileceğinden şüphem kalmamıştır. Bu başlayan ilişki, Fakültemiz açısından da bütün gücümüzle geliştirilecektir. HKÜ Hukuk Fakültesi, beklemekte haklı olduğumuz düzeylere ulaşacak, Türkiye ve Avrupa’nın en önemli Hukuk Fakülteleri arasında yer alacaktır.”