Psikoloji Gündemi 5 Psikoloji Gündemi

Psikoloji Gündemi 5 Psikoloji Gündemi

PSİKOLOJİ GÜNDEMİ -5: KONFERANSI

PSİKOLOJİ GÜNDEMİ – 5

“TRAVMA”

Psikolojinin Gündemi HKÜ’de belirlenmeye devam ediyor.

16.04.2015 tarihinde Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kongre ve Kültür Merkezinde (KKM) gerçekleştirilen “Psikoloji Gündemi – 5” Konferansında “Travma” konusu ele alındı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), “Psikoloji Gündemi-5 Konferansı”na ev sahipliği yaptı. Gaziantep ve çevre illerden Psikologların, Psikolojik Danışmanların ve Rehber Öğretmenlerin katıldığı Konferansta “Travma” konusu tüm detaylarıyla ele alındı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün organize ettiği “Psikoloji Gündemi-5 Konferansı”na; HKÜ Rektörü Prof.Dr. Tamer Yılmaz, Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İhsan Karaman, HKÜ Rektör Yardımcıları Prof.Dr. M. Hanifi Aslan ve Prof.Dr. Yaşar Özbay, Akademisyenler, Gaziantep ve çevre illerden Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar ve Rehber Öğretmenler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan HKÜ Rektörü Prof.Dr. Tamer Yılmaz, “Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak “5. Psikoloji Gündemi” Konferansına ev sahipliği yapmaktan duyduğumuz onuru sizlerle paylaşıyor ve bizimle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Bugün burada “Travma” konusunu tartışacağız. Düzenlediğimiz Konferansa Avustralya, Kanada ve Fransa’dan değerli birçok akademisyen ve araştırmacı katılıyor. Onların da önemli katkılarıyla, “Travma”nın çeşitli boyutları ele alınarak bu konudaki tartışmaları zenginleştireceğimize inancımız tamdır.

İçinde yaşadığımız dünyanın son zamanlardaki en önemli olgusu küreselleşmedir. Bu kavram Teknoloji ve iletişim çağıyla birlikte, dünyanın elektronik bir köy haline gelmesinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Dünya büyük bir hızla değişip dönüşürken bu süreçteki taleplerimiz, beklentilerimiz ve sorunlarımız da değişmekte, zaman ve mekan sıkışmakta ve insanlığı ilgilendiren birçok sorun küresel nitelik kazanmaktadır. İnsan doğası gereği düzenli ve garanti edilmiş bir ortamda yaşamayı ister. Bu koşullar insanın güvenlik ihtiyacının karşılanmasına hizmet eder. Travma ise; bir kırılma, düzensizlik ve yaşanan evrenin kargaşaya sürüklenmesi sonucunda ortaya çıkar. Modern çağların en yaygın psikolojik sorunlarından biri olan Travma, günümüzdeki bütün insanları ilgilendiren önemli bir sorundur” dedi.

                                 

Psikoloji Gündemi-5 konferansın organizasyonunda emeği geçen, katılımcıların çok değerli isimlerle buluşmasını sağlayan isimlerden Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can TUNCER,  programın ana hatlarını katılımcılara aktardı.

   

 

HKÜ’de “Psikoloji Gündemi-5” Konferansında Travma konusu; yurtdışından branşlarında çok tanınmış dünya çapında isimlerin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Sempozyuma; Dünya Psikiyatristler Birliği Başkanı Prof.Dr. Helen Herman, McGill Üniversitesi Çocuk Psikiyatrisi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Jaswant Guzder, Klinik Psikolog/Travma Uzmanı Dr. Radhika Santhanam, Sosyal Hizmetler Uzmanı/Travma Uzmanı Poh Lin Lee ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. H. Ulaş Özcan katıldı.

Dünya Psikiyatristler Birliği Başkanı Prof.Dr. Helen Herman “Aile ortamında Travma”, Prof. Dr Jaswant Guzder “Yüksek Risk Taşıyan Çocuklarla Global Ruh Sağlığı Çalışması: West Indies Üniversitesi ve McGill Üniversitesi İşbirliği ile Jamaika’da Çok Yönlü Müdahale Yöntemleri Gelistirme”,  Dr. Radhika Santhanam-Martin “Bağlanma, Travma”, Poh Lin Lee “Sığınmacılar ve Travmada Öyküsel Terapi Yaklaşımı” ve Yrd. Doç H. Ulaş Özcan ise “Ailede Travma” konularına değindiler.

Birçok konunun ele alındığı Konferans serisinin beşincisi, katılım belgelerinin verilmesiyle sona erdi.